12 Септември 2024четвъртък14:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Колонката на Таня Глухчева

Има ли шанс Харис?

/ брой: 174

автор:Таня Глухчева

visibility 479

Има ли шанс Камала Харис да спечели президентските избори през ноември? Теоретично да, но в политиката никога нищо не е сигурно до последния момент.
Повечето социолози твърдят, че тя е безапелационният победител в дебата срещу Тръмп, според други шансовете на двамата за лидерския пост се изравняват. Историята показва, че дори даден кандидат да изпълнява всички изисквания на избирателите, да назовава проблемите с истинските им имена, да дава реални решения... винаги има нещо, което го "спъва" на финалната права.
Така и така сме на американска вълна, ще посоча като пример от близкото минало Хилъри Клинтън.
Преди години, когато американците трябваше да избират между нея и Барак Обама за кандидат на демократическата партия, се оказаха на кръстопът. Защото въпреки цялата си демокрация или приказки за такава, има два основни проблема в обществото им, а именно - расизъм и сексизъм. Тогава хората бяха раздвоени между чернокож и жена. Оказа се, че расизмът явно е в пъти по-малко от мисълта жена да управлява. Да речем, че това е случайно.
По-късно Клитън се изправи срещу Тръмп. Бяла жена срещу бял мъж. Въпреки че всички социологически проучвания сочеха, че тя е фаворитът, крайните резултати показаха друго.
Харис съчетава тези два "минуса" - хем жена, хем не е от бялата раса. Затова да не бърза да се радва.
Някои анализатори твърдят, че решаващ глас ще имат мигрантите в страната. Така че те ще трябва да решават между този, който иска да ги върне обратно, и... жената. Да не забравяме, че 90% от тях идват от места с критично висок процент насилие над нежния пол, където егото на мъжете е засегнато, ако половинките им са нещо повече от тях, и... ги подценяват, посочват им, че мястото им е в кухнята, или... ги убиват.
Ключови теми са войната - какво ще предприемат САЩ както с Украйна, така и с Израел; икономиката - за никого не е тайна, че Вашингтон започва да отстъпва от позициите си на първа икономическа сила и скоро ще бъде изместен от Китай; и вечният въпрос - миграцията - ще удържат ли Щатите на силния натиск по границата с Мексико? Да не забравяме и ежедневното насилие под формата на масови стрелби, престъпността...
Предимството на Харис е, че като вицепрезидентка на Джо Байдън и човек с бистър ум, има по-ясен поглед върху нещата. И е най-добре запозната с предизвикателствата пред държавата. Плюсът на Тръмп е, че е врял и кипял повече от нея в политиката, следил е отблизо грешките на настоящите управляващи и съвсем логично пита: "Защо досега не направихте промените, които обещавате в момента?"
Не един и двама лидери в исторически и световен план са заявявали, че "Дела трябват, не думи". Засега двамата кандидати показват, че са силни на думи. Делата им също са видени от гласоподавателите - Тръмп беше начело на страната 4 години, Харис е... да кажем настоящ държавен глава, макар и негласен.
Затова нито един от двата лагера не бива да отваря шампанско предварително. Има още много време, дори за манипулации, атентати и какъв ли още не сюжет по американски.

БСП не се хвана в капана на Борисов

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 174

Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 174

Румен Радев ще посети Виетнам до края на годината

автор:Таня Глухчева

visibility 85

/ брой: 174

Съюзът на юристите призова за повече качествени прависти в НС

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 174

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 84

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 171

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 160

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 116

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ