19 Ноември 2024вторник06:12 ч.

Асен Дочев

Живописното наследство на фамилия Дочеви показва РЕМ - Пловдив

/ брой: 174

автор:Дума

visibility 945

Регионалният етнографски музей в Пловдив представя изложбата "Художниците Дочеви - баща и синове", показваща търсенията на едно семейство художници и творческия израз на всеки от тях. В събраните творби може да се проследят художественият изказ и настроенията на таланти, родени през първата половина на ХХ век, а продължаващи да работят и до ден днешен. Това е живописното наследство на една от малкото художнически фамилии в Пловдив. 

Асен Дочев (1900-1969) завършва Художествената академия в София, преподава в Педагогическия институт в Пловдив и така остава да живее в града. Пръв приятел и кум е на Златю Бояджиев, с когото цял месец обикалят Италия и попиват от изкуството на ренесансовите творци. Изписва църкви и монументални платна, но е и майстор на портрета и пейзажа - един класически живописец. В дома му често се събират художници на сладка приказка и неминуемо синовете му "поемат" въздуха от тези творчески сбирки. 


Борис Дочев (роден 1934 г.) заедно с неговия приятел и съученик Христо Явашев илюстрира училищния стенвестник, те са единствените ученици, приети в Дружеството на Южнобългарските художници в Пловдив. През 1953 г. постъпва в Художествената академия, а след завършването й работи като преподавател по рисуване. Негови исторически творби са неотделима част от експозиция "Възраждане" в РИМ - Пловдив, музея в Копривщица, Художествената галерия в Добрич и др. 


Петър Дочев (роден 1941 г.) става част от кръга на Южнобългарските художници, като особено силно е приятелството му с Димитър Киров, който организира и една от големите общи изложби на семейство Дочеви. За разлика от баща си и брат си, Петър твори авангардно и споделя търсенията на младите пловдивски таланти (Г. Божилов-Слона, Ди Киро и т.н.). Творби на художника има в Градската художествена галерия в Пловдив, частни галерии и колекционери.

Това е фамилия, чието творчество преминава през две столетия. Трима души, които по различен начин излагат на платното своите вълнения, размисли и споделености. Изложбата е част от инициативата "Европейски дни на наследството" и може да се разгледа до 30 септември. Откриването ще се състои на 16 септември.



 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ