Транснационални листи
/ брой: 230
Представете си, че през 2014 г. ще можете да гласувате не само за българи, но и за известни европейски политици, а един от тях, с помощта на вашия глас, може да стане председател на Европейската комисия. Не звучи зле? Такава е идеята на неформалната група в Европарламента, известна като федералистите. Те се стремят да прокарат идеята си навреме за следващите европейски избори през 2014 г.
Завчера разговарях с Ендрю Дъф, британския евродепутат либерал, който от десет години се бори за тази идея и вече се чувства близо до целта. Вероятно през декември Европарламентът ще гласува неговата проекторезолюция, съгласно която броят на евродепутатите след изборите през 2014 г. ще се увеличи с 25 души, избрани с една и съща транснационална листа във всички страни на ЕС.
Листата ще се съставя от политическите групи, тоест в нея ще има представители на всички политически семейства, които са в Европарламента. Всеки избирател ще гласува за национална партийна листа, както беше и досега, а освен това ще има право да гласува, като допълнителна екстра, за цялата транснационална листа, или да отбележи в нея европейския политик, на когото се доверява.
Дъф обясни, че се е спрял на числото 25, защото 25 имена лесно се побират на една страница. Освен това 25 е по-малко от 27, досегашния брой на страните членки. Ако транснационалните евродепутати бяха 27, страните членки щяха да решат, че просто им се полага по още един депутат. А това не е така. Напълно възможно е да се окаже, че в листата има няколко депутати от една и съща държава, издигнати от различни политически сили, а други държави изобщо не са представени.
Логиката е да се вкарват популярни имена, за да се мотивират избирателите. Тук, разбира се, малките страни донякъде са ощетени, защото всеки знае имена като Тони Блеър, защото беше дълго време премиер на голяма държава. Но не може да се отрече, че и малките държави могат да имат известни политици - люксембургската комисарка Вивиан Рединг например стана много популярна, като показа характер срещу Саркози.
Идеята за транснационални листи ще бъде популяризирана от "групата Спинели", едно наскоро основано сдружение на федералистите, с основно ядро в Европейския парламент. Фронтмен на федералистите е Ги Верхофстадт, бившият белгийски премиер либерал, за когото аз впрочем гласувах поименно на предишните европейски избори. Това беше технически възможно само защото като постоянно пребиваващ в Белгия имах право да гласувам било за българска листа в посолството, било за белгийска листа. В Белгия, както в България, е възможно да гласуваш поименно за политик, когото харесваш.
Чувствам се федералист по български - тоест повече се доверявам на ЕС и на Еврокомисията, отколкото на българското правителство, и бих предпочел повечето въпроси да се решават в Европейския парламент, отколкото в Народното събрание.
Друга важна фигура в "групата Спинели" е Даниел Кон-Бендит, който впрочем е бил избиран в родната си Германия, както и във Франция, където е известен като герой от студентските вълнения от 1968 г. Италианецът Алтиеро Спинели (1907-1986) впрочем е един от бащите на Европа и въпреки че е бил комунист, и да стане първият федералист, най-голямата сграда на Европарламента в Брюксел носи неговото име.
За никого не е тайна, че Верхофстадт иска да премери сили за председател на Еврокомисията от редиците на транснационалната листа. Сигурен съм, че ще има и други добри кандидати от други партии - близо до ума е, че социалистите могат да излязат с кандидати като Дейвид Милибанд или Франк-Валтер Щайнмайер. ЕНП впрочем няма да сбърка, ако издигне Рединг. Би могло да се получи великолепна битка, в която гражданите няма да бъдат зрители, а действащи лица, изразявайки пристрастията си.
Идеята е, че транснационалната листа, за която биха могли да гласуват огромна част от европейските избиратели, които са над триста милиона, ще даде изключителна легитимност на събралия най-много гласове и е невъзможно такава фигура да се игнорира в борбата за поста председател на Еврокомисията. Досега това назначение беше решавано на тъмно от държавните глави. Не е тайна, че европейците са силно разочаровани от нехаризматичния и сякаш лишен от характер Жозе Мануел Барозу.
Транснационалната листа ще бъде де факто избор на председател на Европейската комисия. Затова антифедералистите, сред които са страните членки, ще се опитат да й попречат. Въпреки всичко, понеже идеята ще набира подкрепа, едва ли ще могат да я смачкат.
Впрочем казах на Дъф, че в "групата Спинели", членството в която е свободно и записването става на сайта www.spinelligroup.eu, има вече доста българи. Не знам дали добре обясних за федерализма, но той наистина има добра почва у нас.