05 Ноември 2024вторник16:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отпуските ще се чистят до края на 2011 г.

Депутатите "горят" с платени дни, нямат парво да си ги вземат

/ брой: 142

автор:Мила Христова

visibility 3089

Неизползваният до 1 януари 2010 г. платен годишен отпуск за предходни календарни години може да се ползва само до 31 декември 2011 г. Това решиха депутатите вчера с промените в Кодекса на труда.
Държавният служител трябва да използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага. Освен това държавните служители загубиха допълнителните 15 дни отпуск, които досега кодексът им разрешаваше. Така те годишно имат право на 12 дни платен отпуск и 12 дни за ненормирано работно време.
 Органът по назначаването е длъжен да разреши платения отпуск на служителите до края на календарната година. Когато нуждите на службата налагат, органът по назначаването може да отложи за следващата година ползването на част от платения отпуск, но той може да е не повече от 10 работни дни. Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска за посочения в предварително изготвения график срок, работникът или служителят има право сам да определи времето за ползването на отпуската си, като го уведоми за това писмено поне две седмици по-рано.    Мнозинството в НС реши, че в началото на всяка година работодателят трябва да утвърждава график за ползването на платения годишен отпуск на служителите си. Ползването може да се отложи и когато през същата година, за която се отнася, работникът или служителят не е имал възможност да го ползва изцяло или отчасти поради отпуск за временна неработоспособност, бременност, раждане, осиновяване и за отглеждане на малко дете. В този случай платеният годишен отпуск се ползва наведнъж в календарната година, в която е отпаднала причината за неползването му.
Правото на платен годишен отпуск се погасява след изтичане на две години от края на годината, за която се полага. Когато е отложен, той се изплаща след изтичане на две години след края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.
При прекратяване на трудов договор  работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизплатения отпуск за текущата  година, пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.
Повечето депутати, които са имали работа, преди да дойдат в парламента, ще загубят отпуските си, обясни депутатът от ДПС Хасан Адемов. Той каза, че по закон народните представители нямат право на платен отпуск, а имат само регламентирани ваканции. Така всички, които са работили до момента, остават без платен отпуск, тъй като в края на 2011 г. те не могат да си ги вземат, допълни Адемов.


Властта угоди на бизнеса

Да падне долната граница на глобите за работодателите, които не спазват трудовото законодателство, гласува мнозинството от депутатите. По този начин този, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, може да се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв. На виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание, се налага глоба от 1000 до 10 000 лв. Досега долната граница беше по 10 000 лева.
Защо трябва да правим тази промяна, която е изгодна основно за бизнеса, попита от трибуната шефът на социалната комисия Драгомир Стойнев. Той иронично предложи, ако ще се угажда на работодателите, направо да се смъкне и горната граница. Стойнев обясни, че тази поправка в кодекса дава възможност на работодателите да нарушават законодателството и лесно да плащат ниските глоби.
Искра Фидосова от ГЕРБ се намеси с призив депутатите от левицата да не спекулират с предложението, защото оставала възможността за висока глоба. Емилия Масларова от КБ заяви, че тази мярка няма да подобри събираемостта в хазната. Защо намалявате глобите, няма логика, това е превенция срещу евентуално престъпление, заяви тя.

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 378

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 363

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 296

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 377

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 302

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ