Много шум за нищо
/ брой: 42
"Великолепни срещи и вечеря във Виетнам с лидера на Северна Корея Ким Чен Ун. Много добър диалог. С нетърпение очаквам продължението на дискусиите ни утре". Това написа президентът на САЩ Доналд Тръмп след първия ден на срещата му с Ким във виетнамската столица Ханой. Четвъртъкът обаче донесе пълно разочарование. Преговорите между двамата завършиха предсрочно и без общ документ, което показва сериозно разминаване в позициите им. Нещо повече - Ким и Тръмп дори не застанаха един до друг пред журналистите. Вместо севернокорейския лидер до американския президент стоеше държавният му секретар Помпео. На медиите отново бе обяснено колко великолепен е бил разговорът със севернокорейците, какви невероятно топли и приятелски отношения вече има Америка с тази страна. А това, че не са се разбрали този път - е, случва се.
След първата среща между Тръмп и Ким през юни 2018 г. имаше подписана съвместна декларация, в която Пхенян пое ангажимент за денуклеаризация в замяна на гаранции за сигурност от страна на Вашингтон. Очакваше се, че в Ханой двете страни ще бъдат по-конкретни в мерките за урегулиране на положението на Корейския полуостров. Не се получи. САЩ категорично отхвърлят искането на Пхенян да премахнат "ядрения чадър" над Южна Корея (от Япония побързаха да приветстват тази позиция). Тръмп е отхвърлил и друго искане на севернокорейския си "приятел" - да свали всички санкции в замяна на затварянето на прочутия севернокорейски ядрен обект в Йонбьон.
Липсата на пробив на тази среща в Ханой не радва никого. Ликвидирането на севернокорейската ядрена програма би направило света по-безопасно място. За постигането на тази цел обаче са необходими много повече стъпки и компромиси от лицемерните уверения в приятелство, сладникавите усмивки в стил Холивуд и протоколните ръкостискания. Всичко това е едно "конструктивно тра-ла-ла". За истински пробив обаче е необходима истинска дипломация в стил Кисинджър. Такава засега не се забелязва.