С декларация за геноцид в Османската империя:
"Атака" скочи срещу всички в парламента
Проф. Пантев докара Сидеров до истерия, Павел Шопов налетя на Моника Панайотова
/ брой: 56
За два часа "Атака" успя да се скара с всички парламентарни групи и да ги обяви за "слугинаж" на турски интереси. Народното събрание стана сцена на скандали, истерии и покани за бой по време на дебат имало ли е геноцид над българите в Османската империя. Още в началото на заседанието "Атака" поиска депутатите да приемат решение, с което да осъдят османското владичество като "геноцид над българите". Волен Сидеров изчете декларация, според която в момента българите щели да наброяват поне 50 млн. души, ако не били избити по време на Османската империя. Той обвини външния министър Николай Младенов, че работи за чужди интереси, защото не е заел категорична позиция по въпроса.
Моментално срещу предложението се обяви ДПС. Не е работа на парламента да оценява исторически събития, заяви Лютви Местан.
Страстите се нажежиха до червено след като думата взе историкът от левицата проф. Андрей Пантев. "Робство е имало, но не и геноцид над българския народ в Османската империя", категоричен бе професорът. Той допълни, че никой не отрича жертвите и мъченичеството, но, че геноцид означава съвсем различно нещо. "Как така парламентаристите Стефан Стамболов и Захари Стоянов, Петко Каравелов и Александър Малинов не са се сетили да изпълнят дълга към българския народ с една такава яростна декларация? Явно са били много по-мъдри, защото изведнъж сега се пръква еди кой си, който се представя за защитник на българското минало", продължи Пантев и нарече държанието на атакистите "газиран национализъм". Това буквално изкара от нерви Сидеров, който от мястото си започна да крещи към трибуната. Историкът запази спокойствие и отговори кратко:" Няма да отговарям на стадионни закачки от пазара. Някои дрънкат оръжие, други дрънкат пари, ние само дрънкаме".
В този момент с пяна на устата думата взе дясната ръка на Сидеров Павел Шопов. Той засипа Пантев с яростни обиди и квалификации, а Цецка Цачева едва го удържа да не налети на бой. Сидеров пък с размахан пръст обяви как "комунистическата партия е извадила тежката си артилерия" и че заради такива хора не знаем истинската история на България.
"Бедни ми, велики професор Пантев, пледирах и заради вас тази точка да бъде снета от дневния ред" - с тези думи започна репликата си Лютви Местан. Той не скри съжалението си, че в парламента има определени норми на поведение, но че няма как да се промени мисленето на някои депутати. "Когато един парламент си присвоява функции на БАН и на Софийския университет, все едно изяжда себе си", продължи депутатът от ДПС. Той подчерта, че не иска да тълкува историята, но категорично възрази срещу претенциите да се превръщат в закони исторически оценки.
Местан припомни, че хората, вносители на предложението, пишат книги, в които отричат Холокоста. Кому са нужни омразата и разделението, когато повече отвсякога се нуждаем от обединение, потита той.
От искането на "Атака" се разграничиха и депутатите от ГЕРБ. Доброслав Димитров, шеф на външната комисия, бе категоричен, че темата не трябва да се политизира. Моника Панайотова пък коментира, че Турция е важен икономически партньор на България. С думите си младата герберка си навлече яростта на Павел Шопов, който в кулоарите буквално й налетя. Атакистът обвини колежката си, че се държи като "нелепо момиченце" и я предупреди друг път да си мери приказките.
След 2 часа скандали предложението на "Атака" бе отхвърлено. От 115 депутати "за" гласуваха едва 39, "против" бяха 26, 50 се въздържаха. Срещу предложението бяха 17 депутати от ГЕРБ и 4 от синята коалиция.