17 Юли 2024сряда11:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Букурещ търси формула за управление

От началото на кризата в Румъния бизнес дейности за 11,3 млрд. са обявени в несъстоятелност

/ брой: 158

автор:Дума

visibility 1571

Неразбирателството между президента Траян Бъсеску и управляващата коалиция създаде условия за търсене на нова форма на управление на Румъния, пише вестник "Ромъния либера". Изданието допълва, че сред възможните конфигурации са сформиране на правителство на малцинството или експертно правителство. Бъсеску обяви, че изпитателният срок в отношенията му с правителството изтича на 1 септември.
"Заедно с министър-председателя ще определим кои са министрите, които не са извършили преструктуриране на министерствата си и ще си направим извода, че тези министри не са разбрали, че в Румъния държавните пари трябва да се пестят", заяви Бъсеску. Това негово изявление идва на фона на критиките от миналата седмица на държавния глава по повод увеличаването на данък добавена стойност.
"За първи път обявявам публично, че не съм поддръжник на повишаването на ДДС. Според мен това бе грешно решение, защото не действа точно там, където е проблемът в бюджета. Има две проблеми зони: прекалено големият брой работещи в бюджетния сектор и прекалено големият процент от приходите в държавния бюджет, които използваме в социалната сфера", уточни държавният глава.
От началото на август по-голямата част от служителите в държавния сектор ще бъдат принудени да живеят с около 600 леи (около 300 лева) на месец, показват сметките на специалистите от обществените институции, отбелязва в. "Путеря".
Намаляването с 25% на заплатите в държавния сектор влиза в сила от този месец, така че намалените заплати ще бъдат получени през август. Въпреки че премиерът Емил Бок и финансовият министър Себастиан Владеску обещаха, че ще намерят законова форма за намаляване на заплатите на работещите в държавните компании също с 25%, досега правителството не е взело никакви мерки в тази посока.
Румънските медии отбелязват, че управляващата Демократично-либерална партия е изготвила нов план от 7 мерки за съживяване на икономиката. Сред тях са освобождаване от данък печалба на новосформирани фирми и намаляване с 10% на данък добавена стойност за ремонт на жилища.
Същевременно в. "Зиарул финанчиар" съобщи, че над 13 500 фирми в Румъния са фалирали от 2008 г. насам. Тяхната бизнес дейност възлиза на повече от 11,3 милиарда евро, сочат данните на търговския регистър, анализирани от вестника. Сто и тринадесет от фалиралите фирми са имали по над 250 служители. Фирмите, които са обявили несъстоятелност в периода 2008-2009 г., са предимно в сферата на търговията и на преработвателната промишленост. Специалистите са на мнение, че броят на фирмите в несъстоятелност ще продължава да расте до края на годината.


Румъния е отчела през юни ниво на инфлацията от 4,38%, съобщи Националният институт по статистика. През юни цените са нараснали средно с 0,16 на сто. Най-голямо увеличение е имало в сферата на услугите - от 0,57%, хранителните стоки са поскъпнали с 0,06 на сто. МВФ ревизира неотдавна прогнозата си за равнището на инфлация в Румъния т.г. от 3,5% на 7,9% след увеличаването на ДДС с пет процента от 1 юли.
Букурещ реши да вдигне с 5% - от 19 на 24 на сто, данък добавена стойност от 1 юли, за да спази ангажимента си пред МВФ за свиване на бюджетния дефицит до 6,8% от БВП т.г., което бе условие за получаване на нов транш от заема, договорен миналата година. Според Националната банка на Румъния нивото на инфлацията в страната ще достигне 8% до края на годината.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 10

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 9

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 14

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ