11 Август 2024неделя11:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

Парите на ЕС свършват

Многобройните кризи се превръщат в постоянни и претоварват финансовите ресурси на съюза

/ брой: 108

автор:Дума

visibility 250

Мориц Кох, Handelsblatt


Европа е обхваната от многобройни кризи, но капацитетът на ЕС за действие намалява. Със сегашния си бюджет той не е в състояние да се справи с предизвикателствата.

Войната в Украйна и спирането на руския газ

Първите последици от изменението на климата и късните последици от пандемията. Натискът на миграцията, а сега и нарастващите разходи за лихви: вероятно никога досега Европа не е била засегната от толкова много кризи наведнъж. Малко неща подсказват, че това описание на ситуацията ще остане моментна снимка. Напротив. Многобройните кризи се превръщат в постоянни - и претоварват финансовите ресурси на ЕС. Бюджетните резерви на Съюза са практически изчерпани, а останалите милиарди отдавна са изчерпани. Предизвикателствата пред европейската политика се увеличават, но нейният капацитет за действие намалява.

По този начин тема, която вероятно интересува само специалистите извън Брюксел, се изтласква в центъра на европейския политически дебат: преразглеждането на бюджета на ЕС. Йоханес Хан, отговорният комисар, ще представи първо предложенията за бюджета за 2024 г. във вторник, а след това, вероятно в средата на месеца, средносрочния преглед на финансовата рамка за периода 2021-2027 г. 

Но тези, които очакват облекчение, вероятно ще бъдат разочаровани. Готовността за инжектиране на допълнителни средства е ниска, особено в Германия, която е най-важният нетен платец на ЕС. В държавите членки има съпротива и срещу плановете на Европейския парламент да предостави на Комисията повече собствени приходи.

Само на пръв поглед сумите в бюджета на ЕС са впечатляващи. Така наречената многогодишна финансова рамка включва повече от един трилион евро. Към нея се прибавя и Фондът за възстановяване "Корона", който е на стойност 750 млрд. евро.

Разходите обаче са разпределени за седем години. И още: Около 80 % от бюджета са твърдо заделени, например за общата селскостопанска политика или кохезионния фонд, който трябва да изравни икономическата мощ в Европа.

Много задължителни разходи, но малко гъвкавост

Така остават по-малко от 30 млрд. евро годишно за подкрепа на Украйна, ускоряване на енергийната трансформация, укрепване на индустрията за чипове, стимулиране на вътрешното производство на чисти технологии, разработване на нови източници на суровини и противопоставяне на китайската инициатива "Пътят на коприната".

Още тази година Хан ще трябва да изстиска и последните резерви от седемгодишния бюджет. Нищо чудно, че Комисията на ЕС трябва да прибягва до трикове с черупки и политика на обявяване. 

Принуден да се вкопчи в твърд корсет от задължителни разходи, ЕС не може да се издигне до геополитическа сила. Със сегашната структура на бюджета Европа не е в състояние да се справи с предизвикателствата си.

Ето защо прегледът на бюджета трябва да доведе до по-гъвкаво използване на средствата на ЕС в бъдеще - за справяне с кризи, за насърчаване на нови научноизследователски проекти и, да, с цялата дължима предпазливост, за обща индустриална политика. ЕС, който е способен да действа, си заслужава всяко евро.

Гласове 

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1252

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1278

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1618

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1077

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 1849

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1227

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 7829

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3303

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1283

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1551

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1401

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ