12 Август 2024понеделник20:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сребреница като повод

/ брой: 159

автор:Николай Коев

visibility 2017

    Двадесет години след една от големите трагедии на войната в Босна, тази в Сребреница, премиерът на Сърбия Александър Вучич бе прогонен с камъни от траурното възпоменание за дадените хиляди жертви от страна на мюсюлманите в братоубийствения конфликт. Бившият радикал от партията на ултранационалиста Шешел, а след това лидер от новосформираната Прогресивна партия, бе пристигнал за отбелязването на тъжния повод, за да търси помирение. Не го получи заради своето минало и страховита лексика тогава. Оттегли се унизен в обкръжението на гардовете си от събитието, което почетоха с височайшото си присъствие маса държавни глави, включително бившият президент на САЩ Клинтън, един от най-активните политически играчи в постюгославската драма.
    Преди несполучливия опит на сегашния сръбски шеф на правителството да смири страстите около Сребреница, това успешно направи бившият президент Борис Тадич. Той пристигна от Белград, за да се извини и преклони пред паметта на мюсюлманите, но отдаде почит и на жертвите на своите сънародници в близкия Братунац. Сега всъщност Вучич направи истински героичен опит да повтори жеста на непримиримия си противник и лидер тогава на Демократическата партия. Тези усилия бяха посрещнати с адмирации от западните и регионалните лидери, които обаче се стопиха в преобладаващото море от натрупвана омраза. Част от същите тези политически водачи, включително и отвъд Атлантика, съвсем не бяха странични регистратори на безумието в Босна и Херцеговина. Дори напротив. Преди конфликта, в процеса на раздържавяването на СФРЮ, в хода на войната и нейното приключване с проблематичния Дейтънски мир те бяха основни играчи. А сега ронят сълзи на гробовете на жертвите и се борят за помирение, което вулгарно и методично разбиваха преди в интерес на своите теснодържавни, геостратегически, но и лични политически цели.  
    В Белград политиката на сегашния премиер и на неговия патрон, президента Николич, намира своите широки поддръжници. Неуспешният опит с визитата за почит на жертвите в Босна явно ще остави живи раните в междусъседските отношения. И безспорно и в сръбската столица, а и в Сараево всеки ще тълкува събитието от свои позиции. Всеки е пострадал и едновременно е източник на страдание, а близките на жертвите искат възмездие, но не могат да го получат. Защото отишлите си без време никога няма да се върнат. За живите остават спомените, но и онова днешно разделение между хората от бившата федерация, които Тито и обкръжаващите го генерали държаха десетилетия в желязна хватка с привидно либерален режим. Пък и с многомилиардни заеми от Запада и по линия на Движението на необвързаните страни, които потънаха в подвижните пясъци на югославския разпад. Всъщност част от тези огромни по мащабите си средства можем да съзрем в някои солидни бизнес структури при съседите, а и не само там. Други пък, включително и наши герои от зората на сбъркания ни преход, далеч от регламента се изтегнаха откъм слънчевата страна на живота, засмуквайки впечатляващ ресурс именно от "особената" ситуация с Босненската война - трафика с ембаргови стоки, горива и какво ли още не.
Оказва се, че върху страданието на хората някои градят своето благополучие. Трябва ли да се учудваме тогава, че тук-там по света с методична последователност се провокират и палят конфликти. Изсмуква се национален и жизнен ресурс от потърпевшите държави, а след като стане необходимо, се задейства системата за умиротворяване с конференции, договори и активиране на политици, които работят за своя и на своите наставници интерес с богат ресурс от демагогия и лъжепатриотизъм. На Балканите това упражнение е доста лесно изпълнимо.
    Част от тази стройна система бе и Югославия. Възникнала върху руините на Втората световна война по волята на световните властици, но и платила висока цена с живота и героизма на многонационалното си население, тази мегаструктура бе разрушена от своите създатели. Неизменен елемент от схемата бе войната в Босна и Херцеговина. Заложените капани обаче остават отворени за всеки случай. Механизмът за тяхното задействане е заложен в противоречията на най-сложната в Европа управленска система във федерацията на мястото на бившата БиХ, в трудно функциониращата косовска държавност и в тлеещия конфликт в сръбския й север, в междуетническата проблематичност в Македония и т.н. Затова, вместо да работят "на парче" и да оплакват жертвите на своята геополитика, управителите на света е по-добре да спретнат една балканска конференция на междуетническата и религиозна толерантност. Можем и да се самопредложим за домакин на подобен форум, тъй като досега излизаме сухи от тази опасна вода. А дотогава и пред НДК фонтаните ще бликат на фона на паметника на Старчев, който може и да събуди някакви размисли сред гостите за балканската ни реалност...

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 424

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 399

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 361

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ