17 Октомври 2024четвъртък12:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пъпът на света се измества

/ брой: 115

автор:Светлана Михова

visibility 37071

Побързаха да оплачат нероден Петко. Във вторник вечерта, когато още не бе завършил дори първият ден от посещението на Владимир Путин в Шанхай, западните медии с неприкрито задоволство се надпреварваха да съобщават, че газовата супер сделка между Москва и Пекин се е провалила. Сред професионалните оплаквачки се наредиха световни агенции и авторитети като "Файненшъл таймс" и Би Би Си. Да се включи в подранилото опело не пропусна и писклива българска агитка от реформаторски мутиращи гласове.
Както се казва - ядец! Броени часове след милото траурно тържество, договорът за 400 млрд. долара бе подписан и тутакси бе наречен "сделката на века". В продължение на 30 години по новия газопровод "Силата на Сибир" Китай ще получава по 38 млрд. куб. м газ годишно. Според експертните оценки договор от такъв мащаб досега не е подписвала нито една компания в света.
В медийния поток се забелязаха странни словесни движения около "изключително важния" факт, че преговорите за сделката са се водили близо 10 години. Западът изглежда все още не е разбрал всеизвестната истина, че Изтокът е тънка работа. Там времето има други измерения. Там не виждат света в черно и бяло. Там има много полутонове и нюанси. Там всичко става бавно. Затова от древни времена народите повтарят приказката: "един източен мъдрец каза". За западен такъв още не се е чуло.
Едно лирично-техническо отклонение. "Силата на Сибир" ще извира от две находища - от Ковиктинското в Иркутска област и от Чаяндинското в Якутия. Запасите на първото са 1,5 трлн. куб. м, а на второто - 1,2 трлн. Те са в състояние да осигурят руския и външния пазар най-малко за 50 години напред. През следващите 4 години това ще бъде най-големият строеж в света, включващ изграждането на гигантска инфраструктура и хиляди високотехнологични работни места. Проектът ще даде възможност на Русия да свърже с тръбопроводи източните и западните си находища и така да има възможност, когато се наложи, да прехвърля определени количества гориво в нужната посока.
Всичко това засяга двете договарящи се страни - техните икономики, техните граждани. Вълнуват се обаче далеч отвъд техните граници. При това възбудата е най-силна в големите центрове на "световната власт", където все още живеят със самочувствието, че са пъпът на света. По простата причина, че зад лирично-техническото отклонение се крие чисто политически смисъл. Китай отмята част от товара на икономическата обвързаност със САЩ, а Русия - на зависимостта от газовата търговия с Европа.
През физиономията на Вашингтон премина сянка на недоволство. В сделката съзряха саботаж срещу плановете за мощен износ на широко рекламирания си шистов газ, защото виждаха в Китай най-изгодния за него пазар. Европа, която опищя света за несгодите си от руското газово господство, изведнъж се видя приласкана и изоставена. И в САЩ, и в ЕС погледнаха към пъпа си и установиха, че го няма. Започнаха (да се надяваме!) да прозряват, че от самодоволното благоутробие Евроатлантика, той се поизместил към Евразия.
В разни столици на Стария свят пъргаво смениха тона. Поприсвиха заплашителното си санкциониращо пръстче, което размахваха пред Русия, и заприказваха за ползите от сътрудничество с нея. Евролокомотивът с машинист Ангела Меркел наду свирката: "За нас, германците, Русия е близък партньор. Между германците и руснаците, както и между ЕС и Русия, има много надеждни контакти. Добрите отношения с Русия са в наш интерес". Тя похвали и цяла Евразия, като бързо развиващ се и перспективен регион.
С присъща южняшка непосредственост още по-откровена бе италианската външна министърка. "Западът трябва да възобнови стратегическото партньорство с Русия след кризата в Украйна. За сериозно преустройване на енергийната политика на ЕС може да отиде много време. Рискът е в това, че Русия ще се обърне към Азия и ще насочи натам своите енергийни ресурси", изплака сеньора Федерика Могерини.
Както може да се предполага, фундаменталният глас прозвуча от пулта за управление на Евроатлантика. Не друг, а главният спец по шахматни игри Збигнев Бжежински препоръча САЩ и Русия да се разберат за Украйна. Довчера той проповядваше откъсване на Киев от Москва, днес предлага тайни преговори, на които двете суперсили да решат съдбата на бивша съветска република, както това станало навремето с Финландия и Австрия. Титанът на американската политическа мисъл на стари години узрял за идеята, че Украйна трябва да е неутрална, да не влиза в НАТО, че Русия също може да има интереси там и правото да я приобщи към Евразийския съюз.
Прозрение ли осени Запада? Не. Видя се, че пъпът на света се измества. Дали не е заради "Силата на Сибир"?
 

МО недопустимо наруши закона

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 198

Румен Радев поиска основен анализ на трагедията с авиокатастрофата

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Съюзът на съдиите се обяви против избора на Сарафов

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 198

Предлагаме инвестиции, които ще задвижат икономиката

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 138

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 168

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ