12 Август 2024понеделник18:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Прокурори, съдии и следователи:

Съдебната реформа се оказа подмяна и приватизация

Промените в Конституцията и в Закона за съдебната власт са вредни за обществото, заявиха магистрати

/ брой: 72

автор:Дума

visibility 10185

"Съдебната реформа се оказа подмяна и приватизация. Измененията в Конституцията и в Закона за съдебната власт са вредни за обществото. Те са противоконституционни и контрапродуктивни". Около това твърдение се обявиха прокурори, съдии и следователи на брифинг по темата. Те изразиха загриженост и притеснение за това, на което стават свидетели. "Ние сме правоприлагащи органи, изпълняваме Конституцията и законите такива каквито са, дори когато знаем, че са непрофесионални и неудачни. Това обаче не отменя нашия професионален и граждански дълг да заявим това, в което вярваме – принципите ни. С измененията в Конституцията бе предприета една вредна за обществото стъпка", заяви Владимир Николов, председател на Асоциацията на прокурорите в България. По думите му това не е било чуто от депутатите. Налице е опасност от необратимо накърняване на интересите на обществото“, предупреди Николов.
Според него пряко е застрашена независимостта на съдебната власт. „Засягат се пряко основни демократични принципи – разделението на властите и  ликвидирана бе единната съдебна система. Ние имаме и ще имаме прокуратура, която е пряко контролирана от политическия сегмент на властта. Съдебната власт е юридическа и тя трябва да балансира контрол и отчетност на останалите две власти", категоричен е Николов. "Реформата е на всички, не е само на отделни политически партии и организации. Държим гласът на разума и на професионализма да бъде чут“, призова той. Николов разкритикува проекта за нов Закон за съдебната власт. "Той страда от съществени пороци, базира се на грешна идея, на необяснимо натикване на прокуратурата като полезен държавен инструмент в ъгъла с незачитане на основни принципи. Измененията в документа трябва да бъдат направени чрез изслушване  на всички заинтересовани страни, за да може да се постигне искания резултат, а не чрез диктат и неглижиране от определени партии и политици", поясни той.
„Когато се заговори за конституционните промени не очаквахме да бъдат толкова бързо приети. Не участвахме в комисията в НС, защото не получихме покана. Липсата на мотиви винаги е основание за отмяна на един закон и това е изключително тежък порок на този закон, който бе приет. Особено когато става дума за Конституцията", заяви Пенка Велинова, член на УС на Българска съдийска асоциация. Тя уточни, че съдиите са против орязването на правомощията на главния прокурор.
Според Преслава Петкова, председател на Камарата на следователите в България, трябва да се изчака Конституционният съд да се произнесе и да се забави гласуването на Закона за съдебната власт. Пороците в основния закон, видими от всички, ще доведе до тяхната отмяна, категорична е тя.

111 000 души у нас са на воден режим

автор:Дума

visibility 351

/ брой: 152

Обмислят закон за големите проекти

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 152

200 млн. лв. дължи държавата по дела с пътни фирми

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 152

Сърбите масово срещу добива на литий

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 152

Албанска партия отлага признаването на българите

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 152

Засилен пътен контрол в Гърция

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 152

Накратко

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 152

Горе сърцето

автор:Марин Милашки

visibility 407

/ брой: 152

Планирана атака с MI6

автор:Боян Чуков

visibility 383

/ брой: 152

Карлос Насар, гордият българин

автор:Дума

visibility 407

/ брой: 152

Законопроектът, който свали маските

visibility 356

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ