17 Октомври 2024четвъртък22:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пациенти с редки болести искат достъп до иновативни терапии

Около 450 хил. българи са с такива диагнози

/ брой: 42

автор:Дума

visibility 3016

Девет искания към българските политици в манифест от Мрежата на гражданските организации на хората с редки болести. Поводът е Световният ден за борба с редките болести - 29 февруари. От организацията настояват да бъде създадена национална политическа рамка за тези заболявания и те да бъдат включени в националната здравна стратегия, както и да се създаде план за действие. Навременен и равен достъп до иновативни терапии чрез осигуряване на по-широко участие в клинични изпитвания. По-активно застъпено гражданско участие при обсъждане и решаване на проблемите на хората с редки болести са другите искания на организацията.
В момента са известни около 6 хил. редки болести, като 72% от тях са генетични и близо 70% се проявяват още в детска възраст. В България са регистрирани едва 200 редки заболявания.
Смята се, че у нас около 450 хил. души страдат от редки болести, но според други данни те са около 350 хил. души. Причината е, че у нас няма регистър на тези болести, а заради липсата на скринингови програми, смята се, че много българи страдат от такива болести, но не знаят за това.. В Европа са засегнати около 36 млн. души, а по света - приблизително 300 млн.
Редките болести засягат по-малко от 1 на 2000 души. Все пак, има болести, които по-често се срещат -  при 1 на 3000-4000 души, като мускулна дистрофия тип Дюшен, кистозната фиброза и др. уточнява пред БТА проф. Радостина Александрова от БАН. По думите й точната диагноза за редките болести не се поставя лесно и това продължава няколко години, а при 20% взема до 10 години. По думите й редките заболявания често са хронични и прогресиращи, животозастрашаващи медицински състояния. Около 95% от познатите редки болести нямат одобрени лечения и около 30% от децата с такива заболяване умират преди да навършат 5 г.
Редките болести се лекуват с т.нар. лекарства сираци, предназначени за малко пациенти, което е и финансово предизвикателство. Въпреки положените усилия, анализите показват, че само при около 5 процента от редките болести се разполага с поне едно одобрено лечение, казва проф. Александрова. Тя пояснява, че "в момента по света всяка година се одобряват по около 50 нови терапии. При тази скорост на разработване осигуряването на лечение за всяко познато рядко заболяване ще отнеме повече от 100 години".
У нас  Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) започва информационна кампания "6000 причини за действие", чиято цел е да повиши информираността на обществото по темата, както и да постави ключови въпроси, свързани с подобряване на възможностите за навременна диагностика, достъпа до съвременно лечение и приемане на Национален план за редките болести в България, който да обезпечи нуждите на обществото и медицинската общност в тази сфера.

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 709

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ