14 Юли 2024неделя18:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Малък ледников период" започва още от 2014 г.

/ брой: 49

автор:Дума

visibility 1079

Главната астрономическа обсерватория на Руската академия на науките в Пулково до Санкт Петербург предсказа, че не глобално затопляне, а "малък ледников период" заплашва Земята. В свой доклад шефът на секцията за космически изследвания Хабибуло Абдусаматов обосновава тезата, че застудяването ще бъде причинено от понижената мощност на Слънцето. Ние сме на прага на "малък ледников период", какъвто Земята е преживяла през ХVII-ХVIII век, твърди ученият. 
Когато се наблюдава дълбок минимум на слънчевата активност, какъвто е започващият етап в живота на звездата ни, климатът става по-студен. За последните 7,5 хиляди години е имало 18 такива периоди, сега започва 19-ият, смята астрофизикът Абдусаматов.
Според учения основната причина за промените в климата са цикличните промени в слънчевото излъчване, което стига до атмосферата на Земята. Цикълът продължава 200 години и температурата на планетата ни се променя с 0,2-0,5 на сто, което причинява периодично или глобално затопляне, или глобално застудяване - т.нар. "малък ледников период".
Предишния път застудяването е започнало постепенно от края на ХV век, усилило се е в ХVI в. и е достигнало максимум през ХVII-ХVIII век. Тогава са замръзвали Средиземно море, Темза в Лондон, Дунав, Москва река и пр. Според учените Гренландия (в превод "зелена земя") е била наистина зелена, когато в Х в. са я открили викингите, но след това по време на ледниковия период е замръзнала. По думите на Абдусаматов подобни процеси ще започнат отново още от 2014 г. и ще достигнат максимума си около средата на века. Отначало процесът на застудяването ще е бавен, а след това ще протича все по-бързо. Факт е, че през ноември 2011 г. изследователи от САЩ установиха нарастване на площта на ледовете в Арктика, след като в течение на няколко години те се топяха бързо. През ноември м.г. ледовете всеки ден са покривали нови 114,9 хил. квадратни километра открита морска площ.
1304

По материали от руските агенции

 

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 1659

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 1554

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 1852

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 1862

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 1876

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 1701

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 1727

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ