11 Август 2024неделя11:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отново е време

/ брой: 75

автор:Евгени Гаврилов

visibility 598

Евгени ГАВРИЛОВ



В ранните години на прехода мисиите на Международния валутен фонд у нас и указанията, които те даваха, се приемаха от българските правителства като военни команди - не се обсъждаха, а се изпълняваха. След въвеждането на валутния борд ситуацията се поуспокои, но сега явно отново е дошло време да се вслушаме в гласа на МВФ. Показаха го и препоръките на последната мисия на Фонда, която завърши в края на миналата седмица.
Един от начините България да намери средства за така нужните й инвестиции в инфраструктура, човешки капитал и социална защита е да реформира данъчната си система в посока въвеждане на прогресивно облагане на доходите. Това стана ясно от думите на експертите от Вашингтон при представянето на заключителния им анализ (стр. 4). Освен това пратениците на МВФ смятат, че заявеното намерение на правителството за замразяване на минималната заплата до 2025 г. не е много логично, при положение че се очаква немалка инфлация.
Неравенството в България се увеличаваше през последните години, защото разходите за социална защита като дял от БВП и ефективността на данъчното преразпределение тотално намаляваха при управлението на ГЕРБ.

Причина за това логично бе действащият плосък данък. В този смисъл позицията на МВФ по темата не е изненадваща.
"Оксфам" е световна организация, която се бори с бедността и публикува всяка година индекс за намаляване на неравенството, в който са класирани 157 държави. България обикновено е в средата на класацията, като показателите й са средна хубост. Но щом стане дума за ключовия показател - данъчната система, страната ни затъва в дъното на класацията. Заради действащия плосък данък от 10% тя е наредена на 130-о място.
Изобщо всичко показва, че е дошъл моментът за цялостна промяна на дънъчната система, за което БСП отдавна настоява. Защото неадекватното данъчно облагане е причина за много вредни процеси в държавата, включително за неравенството.
Наистина трудно могат да бъдат дадени универсални рецепти за неговото намаляване, но най-важният признак за това как едно правителство води правилна политика в това отношение е дали богатите хора и корпорациите плащат по-високи данъци. Изчисленията у нас показват, че общото облагане на хората с високи доходи клони към 10%, а на тези с работна заплата под максималния осигурителен доход данъчната и осигурителната тежест е... 42,7%.
Освен това плоските преки данъци са една от основните причини за укриване на доходите. Противно на очакванията, плоският данък не допринесе за ограничаване на сивата икономика у нас, както и на практиката за укриване на данъци. Освен това се оказва, че от 40 държави в Европа само 6 са с пропорционална система на облагане, а всички други имат прогресивни системи.
Практиката с временни добавки към пенсиите трябва да се прекрати, необходима е реформа на пенсионната система, смятат още експертите на МВФ. Нужно е осъвременяване на пенсиите и преизчислението трябва да е такова, че възрастните да имат по-достойни старини.

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1252

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1278

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1618

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1077

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 1849

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1227

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 7829

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3303

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1283

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1551

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1401

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ