18 Ноември 2024понеделник16:03 ч.

Шотландия пред независимост

Започна гласуването по пощата за референдума

/ брой: 207

автор:Галя Кларк

visibility 3153

На 18 септември е дългоочакваният референдум, на който шотландците ще си кажат приказката - да или не на отделянето като самостоятелна държава. През цялото време политиците в Обединеното кралство демонстрираха, че следват демократичните правила, оставили са самите шотландци да си кажат мнението и да вземат решение за съдбините си. В същото време управляващата коалиция се опитваше да проявява натиск. На посещение в Единбърг отиваха крупни фигури от света на политиката и финансите да обясняват колко зле ще се отрази независимостта на Шотландия. През цялото време тези, които искат да се отделят, са с изравнени сили с тези, които искат да останат в кралството.
На 2 септември бе денят за последна регистрация за гласуване. На фона на постните гласувания и политическата апатия сега има небивал интерес към гласуването в Шотландия. На 27 август шотландците започнаха гласуването по пощата. За пръв път сега ще гласуват 16-годишните, това е прецедент в изборите, в които досега гласоподавателите трябваше да са навършили 18. Нововъведението ще е само и единствено за референдума, но не и за парламентарните избори.

Пропагандата за независимост

В пропагандната си брошура, разпространявана на територията им, привържениците на кампанията "Да" подчертават, че шотландци са измислили радара, пощенската марка, телефона, електрическата крушка, хладилника, телевизията, пеницилина, създали са клонираната овца Доли, открили са ултразвука и пр., и пр. "Шотландското бъдеще в шотландски ръце", призовава брошурата.
Да гласуваме за по-богата и справедлива Шотландия, искат националистите от Шотландската национална партия (SNP), които са в осовата на кампанията "Да". В брошурата се демонстрират силата и потенциалът на шотландската икономика и ползите от независима Шотландия за живеещите в нея.
Независимостта ще е най-доброто нещо за следващите поколения, пишат още авторите на рекламния текст. Според тях ще има подобрения в пенсионната система, здравеопазването, грижата за децата и откриването на нови работни места. Ще продължи безплатното висше образование, а парламентът ще се грижи за малкия шотландски бизнес. Шотландската икономика щяла да е по-богата от останалите части на Обединеното кралство.

Дебатът

В Глазгоу на 25 август вечерта се проведе втори телевизионен дебат между Алекс Салмънд, лидер на националистите и шотландски премиер, и Алистър Дарлинг, бивш финансов министър на лейбъристите, подкрепящ оставането в Обединеното кралство и лидер на кампанията "Не". В продължение на 90 минути те обсъдиха всички аспекти на евентуалното отделяне и последствията от него. Тезата на Салмънд е, че Шотландия е богата страна и просперираща нация.
"Сега е нашето време, нашият момент" е мотото на кампанията за независимост.
Алистър Дарлинг обаче критикува Салмънд, че не е подготвил никакъв резервен план. "Аз съм за построяване на по-справедливо общество в Шотландия, а Салмънд иска нова държава на всяка цена.
"Не, благодаря", не означава "не на промените", уверява Дарлинг.
Коментаторите твърдят, че победата в дебата е на шотландският премиер, тъй като той бе по-спокоен и хладнокръвно приемаше критиките. В същото време Алистър Дарлинг нервно се опитваше да обясни какви проблеми ще настанат с множеството заплетени финансови и други неясноти.

Валутата

Според Дарлинг истинската заплаха е валутата. Националистите искат Шотландия да продължи да използва британската лира, но Дейвид Камерън и финансовият му министър Джордж Озбърн обясниха, че това няма как да стане. Големият въпрос за шотландците е, ако са независими, ще бъдат ли финансово стабилни? Според Алистър Дарлинг пазарът е на Обединеното кралство, шотландците ще са по-стабилни заедно с другите нации заради сигурността, която дава Обединеното кралство. Салмънд обаче иска мандат от сънародниците си, който да му дава правомощия да преговаря за използване на британската лира стерлинг като валута. Втори вариант бил фиксиран курс на шотландската лира към стерлинга. За да се ползва британската лира, трябва и двете страни да са съгласни, подчерта Алистър Дарлинг. Засега такова съгласие няма, управляващите в Обединеното кралство са против независима Шотландия да използва тяхната лира. Ползването на стерлинга крие огромен риск, защото ще означава, че шотландският бюджет ще трябва да се одобрява от останалите страни в Обединеното кралство заради общата валута.
"Никой не може да ни забрани да използваме паунда, но могат да ни спрат възможността да използваме активите на Банк ъф Ингланд", е мнението на Салмънд. Дарлинг обаче, който е бивш финансов министър, твърди, че ако независима Шотландия използва чужда валута, това ще означава, че няма собствена централна банка. Той критикува Салмънд, че няма резервен план "Б", ако Обединеното кралство откаже валутен съюз. Според Дарлинг, британският паунд наистина е най-добрата валута за Шотландия, но само когато зад нея стои Банк ъф Ингланд и правителството на Обединеното кралство.
  
Нефтът

Дарлинг смята, че приходите от нефт са твърде преувеличени. Според него през последните пет години приходите от петрол са по-малки от очакваното. Според него за компенсация ще трябва да се увеличат данъците или да се намалят държавните разходи. "Никога не сме извличали толкова нефт от Северно море, колкото хората си мислят. Този нефт не е сигурен", каза Дарлинг.
В същото време Салмънд е повече от убеден, че в Северно море има много нефт. За 40 г. нефтът е намалял, запасите скоро ще се изчерпят, твърдят авторите на кампанията "Не". Салмънд обаче не се безпокои от това и вярва, че и след 2050 г. в Северно море ще продължи да има нефт.
 
Корабостроителницата Клайд

Тази корабостроителница е един от необикновено големите активи на Шотландия. Да, там ще продължи създаването на устойчиви работни места, твърди Салмънд. Но как - та нали поръчките идват от Обединеното кралство и ще секнат, припомня Алистър Дарлинг.
 
Здравеопазването

Двамата опоненти обсъдиха как ще продължи да работи здравната каса при евентуална бъдеща независимост. Лидерът на националистите иска тя да се финансира правилно и да не се приватизира. В момента шотландците нямат финансов контрол над касата - имало опасност при независимост на шотландците Обединеното кралство да окаже финансов натиск над касата.
 
Големият въпрос ЕС

Какъв е смисълът шотландците да излязат от един съюз в кралството само за да влязат в нов съюз - ЕС, питат се англичани. За една независима Шотландия ще е много трудно да предоговаря членство в ЕС, което има автоматично като членка на Обединеното кралство. Новата държава ще преговаря на общи основания, ще й трябва съгласието на всяка от членките на Евросъюза, а това е муден процес.
 
Ядрената подводница "Трайдънт"

Един от основните акценти на кампанията "Да" е ликвидирането на ядрените оръжия на територията на Шотландия. Пет години и половина - до 2020 година, ще са достатъчни за махането им, смята Алекс Салмънд. Според Дарлинг пък е лудост да се твърди, че ще се отворят повече работни места на мястото на съкратените работни места в ядрената военна индустрия. Според него е разбираемо, че хората не искат ядрено оръжие, но е чудно, че в същото време са за запазване на членството в НАТО, който е ядрен съюз. Той цитира лорд Робъртсън, бивш шеф на НАТО, който смята, че отделянето на Шотландия ще е катаклизъм.
Северно море с петрола и газа си е бонус за нас, но не и ядрената подводница "Трайдънт", е тезата на Алекс Салмънд.
 
Изборната кампания наелектризира хората

Някои шотландци се притесняват как ще работят заедно помежду си след референдума. Според тях двете кампании доста са разделили политически и емоционално хората. Самият Алистър Дарлинг увери опонента си в евентуално бъдещо съдействие. Ако хората изберат независимостта, Дарлинг обещава да се занимае с възникващите от това проблеми в здравната система, транспорта и навсякъде, за което ще трябва да работи заедно с Алекс Салмънд. Действително тази кампания най-много наелектризира хората - дори някои, които никога не са мислили да гласуват за политическа партия, ще пуснат гласа си сега, смята Дарлинг. Ако референдумът покаже победа на "да", ще имаме нужда от страхотен екип за "преговори", е мнението на Салмънд. Трябва да мислим какво правим, защото резултатите не са за мен или за него, а за нашите деца, за следващите генерации. Заради това ще гласувам с "не" на отделянето - за оставане в Обединеното Кралство, каза Алистър Дарлинг. Неговото мото е "Не, благодаря" на независимостта.
Салмънд планира да се създаде Конституция след отделянето. Референдумът бил за бъдещето на Шотландия, тя да докажела, че може да се управлява сама. По-добре ще сме в кралството, иначе има много рискове, несигурност, проблеми и извънредно много харчене на пари, които ги нямаме, е тезата на Алистър Дарлинг. От валутата започва стопанството и несигурността за валутата ще постави страната на колене.
В подкрепа на същото мнение се изказа и британският бизнес - над 120 бизнес лидери от различните индустрии написаха отворено писмо, в което обясниха колко зле ще се отрази на бизнеса независимостта.
Шотландците си представят една романтична картина на независима държава, но тя не е реалистична, е мнението на мнозина в Обединеното кралство.
Покрай шотландския референдум се появи интересен феномен. Партия "Английски демократи" поиска повече права за Англия в рамките на кралството. Английският национализъм явно се възроди като реципрочност на шотландския национализъм.
В дебата за и против отделянето почти не се говори за монархията. Кралицата има имоти в Шотландия и всяко лято живее в замъка в Балморал, който е част от легендата за британската монархия. Тя ще продължи да е глава на държавата, но както е глава в Австралия и Канада например, обясняват шотландците.

Мнения

Татяна Симпсън
Единбург - Шотландия


Цялото винаги е по-добро от разделянето

В нашето семейство няма консенсус по отношение на референдума. Съпругът ми, който е англичанин, не одобрява политиката на правителството. Той се обявява за независимост на Шотландия, което го поставя автоматично в позиция на чужденец. Той се чувства добре тук и това не го притеснява ни най-малко. Синът ми, който е българин, току-що навършил 16 г., също има право на глас. Той преценява, че не е достатъчно запознат с предимствата и недостатъците на двете възможности, освен това смята, че няма право да се меси в този спор, затова засега не смята да гласува. Може би обсъжданията в училище ще променят позицията му. Що се отнася до моето мнение, не съм решила 100% как да гласувам, но като икономист имам доста притеснения около неизвестността в икономическата сфера при евентуална независимост. Освен това смятам, че цялото винаги е по-добро решение от разделението, особено когато функционира относително добре. От друга страна, съм запозната с абсолютната зависимост на Шотландия от Уестминстър, всички решения се налагат оттам, и произтичащото от това унижение. Да разполагаш с ресурси, собствена социална, образователна система и независимо производство, но да нямаш право на нито едно самостоятелно решение. Да не забравяме и нежеланието на шотландците да имат на територията си военни бази с ядрено оръжие. Поради тези причини, въпреки че клоня към "по-добре заедно", все още не съм взела окончателно решение.

Пламена Савова - живее в Кърколди - Шотландия

Шотландия има шанс да е просперираща малка държава


Като цяло, целта на желаещите независимост не е насочена срещу Обединеното кралство или Англия, а за възможността местните хора/партии да управляват. Те вярват, че местните биха взели по-правилни решения за страната, в която живеят. Според тях в Уестминстър не са в състояние да направят правилна преценка за нуждите на страната и са убедени, че поставят себе си на първо място. Шотландия е богата на много ресурси, като газ и нефтени находища в Северно Море, развит туризъм, риболов, производител на уиски, вятърна енергия и др. Вътрешния брутен продукт на глава от населението е по-висок от БВП на останалите държави в съюза. Шотландците плащат по-високи данъци от останалите държави в Обединеното кралство. Шотландците, които са за отделянето, искат сами да разпределят облагите от собствените си ресурси, да взимат решенията от избрани от тях правителства. Също така са против съхраняването на атомно оръжие и против ядрената подводница на територията на Шотландия. Харчат се милиарди лири на година за поддръжката им. Всяко начинание носи риск, но те гледат на него като на предизвикателство да изградят собствена държавна структура. Вярват, че Шотландия има много голям шанс да е просперираща малка държава като Норвегия и въобще скандинавските държави. Според някои източници независима Шотландия ще е 14-ата по богатство страна в света. Само историята ще покаже след 18-и септември. Много често се задава въпросът "Защо Англия толкова много не иска да се отделят, дали защото ще изгуби повече от Шотландия?" Или "Защо не сме по-добре сега, като сме обединени?" Или "Защо ни обещават повече свобода в управлението на страната, ако останем обединени, защо тази свобода не ни е дадена досега?" В същото време дискутират, че Уестминстър има правомощията да затвори шотландския парламент по всяко време. Медиите също много спекулират в момента.

Проф. Искра Шварц
Преподавател във Виенския университет


По улиците почти няма агитация


Посетих Шотландия като турист преди броени дни. Шотландия е впечатляваща страна! А шотландците са много сърдечни хора! Бях както в Единбург, така и в Глазгоу, Абърдийн и на островите. Направи ми впечатление, че почти нямаше плакати или агитация по улиците за предстоящия референдум  - независимо "за" или "против". Рядко едно "YES" или "NO" по прозорците на домовете. Мисля, че този референдум едва ли ще доведе до независимост на страната. По-скоро е форма на натиск върху правителството в Лондон. Надяват се може би чрез свои лобисти и чрез Камерън, който има шотландски корени, да получат повече самостоятелност и права. За разлика от мен, съпругът ми Андреас мисли, че привържениците за независимост на Шотландия, макар и с не голям превес, ще победят.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ