18 Ноември 2024понеделник15:42 ч.

Футболистите на Аржентина спечелиха Световната купа за трети път след дузпи с Франция (7:5) на финала в Катар, Снимка БТА

Футбол

2022-ра - годината на Аржентина и Меси

У нас продължи доминацията на Лудогорец, Левски с първи трофей от 13 години

/ брой: 250

автор:Владимир Николов

visibility 1792

Владимир НИКОЛОВ


Апотеоз на отминаващата 2022 г. безспорно бе Мондиалът в Катар, проведен съвсем в края й.

За първи път

Световното първенство се игра през зимата, за първи път в Близкия изток, за първи път толкова компактно - само на осем стадиона, разположени в радиус от 50 км, и за последен с 32 отбора.

Следващият Мондиал 2026 г. ще е в три държави (САЩ, Канада и Мексико), в 16 града на 16 стадиона и с участието на 48 страни, т.е. всяка пета от членуващите във ФИФА държави.

Независимо от слабия интерес на местните, Мондиалът в Катар се превърна в празник за привържениците на другите отбори. Само на финала присъстваха 50 000 аржентинци.

Още преди провеждането Катар беше критикуван от Западния свят заради погазването на човешките права, неравноправието на половете, незачитане правата на сексуалните малцинства, експлоатацията при използването на чужденци като работници при изграждането на стадионите и инфраструктурата. Затова западните държави призоваха за политически бойкот на първенството, но президентът на Франция Еманюел Макрон го наруши на два пъти, като летя за полуфинала с Мароко и за финала.

Самият финал между двукратните световни шампиони Аржентина и Франция се превърна в

дуел между Лионел Меси и Килиан Мбапе

и завърши 3:3 след шоу в стил "Гол след гол". Французинът отбеляза всичките три попадения за отбора си, беше точен и при дузпите. И грабна "Златната обувка" за голмайстор на Мондиала.

Меси остана с гол по-малко, но безапелационно заслужи "Златната топка" за най-добър футболист на Мондиала. При дузпите южноамериканците показаха по-здрави нерви. От бялата точка точни бяха Меси, Пауло Дибала, Леандро Паредес и Гонсало Монтиел. За Франция от 11-ия метър отбелязаха Мбапе и Рандал Коло Муани, а Кингсли Коман и Орелиен Чуамени пропуснаха. Вратарят Емилиано Мартинес отново показа дузпаджийски нюх и хвана удара на Коман.

"Албиселесте" триумфираха за трети път

в историята след домакинския Мондиал през 1978 и Мексико 1986.

Меси подобри и рекорда на Лотар Матеус за най-много мачове на световни финали (вече 26), а на 35 години и 157 дни спечели единственото липсващо отличие в пребогатата си кариера - Световната купа. Мнозина очакваха, че Бълхата ще приключи кариерата си в националния тим, след като сбъдна мечтата на живота си, но треньорът Лионел Скалони обеща да "запази място" за адаша си и в състава за Мондиал 2026.

Компактното провеждане на първенството - 64 мача само за 29 дни и само на 8 стадиона в радиус от 50 км, позволи на феновете за първи път да наблюдават повече от един мач на ден.

Мароко спечели симпатиите

на всички, като стана първата африканска футболна сила, достигнала полуфинал на Световно първенство.

Разочарованията също не отсъстваха. Най-вече с отсъствието на 4-кратния световен шампион Италия, но в течението на турнира отпаднаха и други велики футболни сили - Германия, Испания, Англия, Бразилия, Белгия, Дания и Нидерландия.

Интересът на местните не бе толкова голям, но първенството не бе лишено от колорит, най-вече заради темпераментните фенове от Латинска Америка, Африка и арабските държави. Японските привърженици пак впечатлиха с културата си, като почистваха трибуните след мачовете на любимците си.

Забраната за продажба на алкохол сведе до минимум ексцесиите и нямаше проблеми за местната полиция. Не такова беше положението в Европа, където мароканци предизвикаха размирици в редица градове на Франция и Белгия.

Украинският президент Володимир Зеленски настоя да изнесе реч преди финала, но ФИФА му отказа, вярна на тезата да не се смесват политиката и футболът. Пак заради нея не бе разрешено капитаните на девет страни да носят ленти с цветовете на дъгата в подкрепа на сексуалните малцинства.

Накратко: Катар беше чудесен домакин в организационен план, но и най-слабата футболна държава, приела Мондиал.

След 64 мача, 172 гола и един от най-добрите финали в историята, Световното първенство приключи. То бе най-скъпото. За него Катар е изхарчила близо 300 милиарда долара - повече, отколкото всички предходни Мондиали, но само 10 милиарда пряко за 7-те нови стадиона.

На фона на Мондиала се покри скандалът, че президентът на ФИФА Джани Инфантино се е сдобил с луксозен дом в Катар в края на 2021 г.

България завършва завършва годината на

72-ро място в ранглистата на ФИФА

и "Кока Кола" между "футболни сили" като Кабо Верде и ДР Конго. Националите се издъниха в Лигата на нациите на старта, като завършиха 1:1 със Северна Македония в Разград. Пак там паднаха тежко от Грузия с 2:5. Това доведе до оставката на селекционера Ясен Петров и "на пожар" спортният директор на БФС Георги Иванов - Гонзо пое тима, който завърши 0:0 в Тбилиси през юни. При пристигането в Грузия двата автобуса, превозващи отбора, се сблъскаха и тежко пострада националът Тодор Неделев, който вече е възстановен.

България игра неубедително и в Гибралтар. "Футболното джудже" успя да се измъкне с 1:1.

За селекционер бе назначен известният сръбски треньор Младен Кръстаич. Той изцяло поднови и подмлади състава, който отнесе Гибралтар с 5:1 в Разград, а после излъга и Северна Макeдония като гост с 1:0.

Мачът в Скопие ще се запомни не толкова с футболни достойнства, колкото с неспортсменското поведение на феновете на домакините, които освиркаха химна и играчите ни. ФИФА глоби сериозно съперника ни, а трите точки от Скопие осигуриха на България място в четвърта урна за жребия за Евро 2024 в Германия. Отборът ни попадна в Група G със Сърбия, Унгария, Черна гора и Литва. При Кръстаич националите продължиха добрите си изяви и в приятелски мачове надиграха Кипър с 2:0 и завършиха 0:0 в Люксембург.

На клубно ниво

годината ще се запомни с поредната 11-а титла на Лудогорец, а Левски се пребори за първи трофей от 2009 г. "Сините" спечелиха Купата на България с 1:0 над "вечния съперник" ЦСКА, а преди това на полуфинала надиграха 2 пъти тъкмо Лудогорец. Това класира тима на Станимир Стоилов в пресявките за Лигата на конференциите, но след престижен успех над гръцкия ПАОК Солун (2:0 и 1:1), последва резил срещу малтийския Хамрун Спартанс (1:0 в Ла Валета и 1:2 на "Герена").

В същия турнир завършилият трети у нас Ботев Пд се препъна още на първото препятствие - 0:0 и 0:2 с кипърския АПОЕЛ Никозия.

Вицешампионът ЦСКА се представи далеч по-достойно, но отпадна в плейофите срещу швейцарския Базел (1:0 и 0:2).

Най-успешен беше отново първенецът Лудогорец. "Орлите" отстъпиха на хърватския Динамо Загреб с 1:2 и 2:4 в квалификациите за Шампионската лига, но се класираха в групите на Лига Европа. Там тимът от Разград завърши трети след испанския Бетис, като до последно оспорваше второто място с италианския гранд Рома. Все пак Лудогорец продължава в елиминациите на Лигата на конференциите и през февруари ще срещне на 1/16-финал белгийския Андерлехт.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ