МОН оттегли спорна наредба за училищните е-дневници
Предложените промени предизвикаха недоволство от учители, директори и родители
/ брой: 164
Министърът на образованието проф. Галин Цоков разпореди да се спре общественото обсъждане на наредбата за преминаването на е-дневници към Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование от учебната 2025/26 г.
"Мотивите са, че подобно предложение може да бъде направено само след детайлно предварително обсъждане с всички заинтересовани страни, отчитане на мнението на родители, учители и директори. След премахване на спорните текстове, Наредбата ще бъде публикувана отново за обществено обсъждане", посочиха от МОН.
Вчера сутринта бяха предложени промени на официалния сайт на МОН, които забраняваха ползването на електронни дневници в училищата от външни доставчици като "Школо", "АдминПлюс" и др.
Според оттегленото предложение училищата трябваше да използват избрани от тях софтуерни продукти за водене на електронните дневници до края на новата учебна година. След това трябваше да ползват единствено Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование. Това предизвика вълна на недоволство сред учители и директори, които многократно са се оплаквали от тази система, наричайки я тромава и даваща грешки. Критики около функционалностите й редовно има и около началото на учебната година, когато директорите трябва да подадат огромно количество информация.
От Съюза на работодателите в системата на народната просвета също изразиха притеснение, че ако предложението влезе в сила, тепърва ще са необходими нови обучения за учителите за съвсем различна система. Според председателя Диян Стаматов предложението на МОН освен пълен монопол е щяло да върне образованието години назад - в ерата на хартиените дневници, когато всичко е било уеднаквено навсякъде.
Реакциите от родители и учители също бяха отрицателни. Според тях предложените промени лишават родители и учители от право на избор както и ги принуждават да работят с "изключително дървена система".
ДУМА припомня, че е-системата бе разработена от консорциум "Национални системи", спечелил обществена поръчка за 5.5 млн. лв. Той е от пет фирми - "Контракс", "Сиела Норма", "Технически университет-София", "Дигитални и софтуерни решения" и "Админсофт".