Няколко думи
Плашат с Торбалан
/ брой: 200
Преди доста години, някъде в зората на демокрацията, беше отменен Законът за борба със спекулата. За спекула, освен административна, имаше и наказателна отговорност. Това се случи по времето на правителството на Иван Костов, който в последното десетилетие се е потопил надълбоко и само от време на време се появява пред общественото внимание, за да представи поредната си "мъдра" книга за прехода.
Въпросът за спекулата в страната неведнъж е повдиган през годините, особено за тази при цените на храните. Защото това касае всеки нашенец, особено по-бедните, а и по принцип българина, който е най-сиромашкият европеец.
Бившият главен прокурор Иван Гешев, който също изчезна от медийното пространство, даже се обяви за враг №1 на спекулата в началото на КОВИД-кризата заради безумно напомпаните цени на КОВИД-консумативите и започна проверки със заявката, че ще гони спекулантите до дупка. Но всичко се оказа един кьорфишек, прах в очите на зрителя и не видяхме абсолютно никакъв резултат от шумните му медийни изяви.
Заявки за намеса при спекулация с цените и опити за внасяне на ред, включително и за регулация не са липсвали през годините, но почти винаги резултатът е бил нулев.
Това е така, защото държавата не разполага с нужния инструментариум за борба с нея. Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията реално нямат право да се намесват в ценообразуването. Така търговците са абсолютно свободни сами да решават с каква надценка да продават стоките. Да не говорим, че понякога по веригата от производителя до купувача се подреждат по неколцина търговци, като всеки си слага надценка, без въобще да му пука.
Законът за борба със спекулата беше отменен чрез Закона за защита на потребителите и така комай в нашето законодателство дори няма определение за спекула. А след като по закон спекула не съществува, няма как тя да бъде преследвана. Така всяка заплаха срещу спекулантите е просто една смешна страшка, дето се вика, плашат ги с Торбалан, който и децата знаят, че не съществува.
Темата за спекулата обаче е много актуална в другите европейски страни. Но там не си играят, а действат. Само преди дни стана известно, че в Гърция ще наказват търговците с глоба, достигаща фантастичните 5 млн. евро, за спекулативни цени на храните. Което означава, че имат и закони. Значи в Гърция може, а у нас не може? Нали и тук е Европейски съюз, където иначе родните търговци и всякакви псевдолиберали се кълнат, че няма по-страшно нещо от това държавата да се намесва и че пазарът регулира всичко по най-справедливия начин.
Айде, бе! Нали всички виждаме, че спекулата у нас процъфтява. Докога?!