19 Ноември 2024вторник11:02 ч.

Пак сме на дъното

/ брой: 235

автор:Евгени Гаврилов

visibility 820

Евгени ГАВРИЛОВ


Служебният вицепремиер Атанас Пеканов обяви вчера, че пред завършване са промени в Закона за енергетиката, които точно да регламентират какво означава енергийна бедност у нас. Както се казва в такива случаи - сетиха се. Не трябва да се забравя, че това стана под непрекъснатия натиск от страна на БСП.

Приемането на определение за енергийна бедност е важно, защото домакинствата, които попадат в групата на енергийно бедните, ще получават помощи за отопление. Вече се появиха информации, че тя няма да бъде определяна като дял на разходите на енергия от дохода на домакинството, а ще се използва сложна формула. Идеята е от доходите да се извадят разходите за енергия, като тук влизат както парите за отопление, така и за ток. Ако получената разлика е по-ниска от линията на бедност, ще се приема, че домакинството е енергийно бедно.

За 2023 г. линията на бедност ще бъде 504 лв. При това положение, ако двама родители в София получават след данъци по 1010 лв. на месец и имат едно дете, може да плащат по 500 лв. на месец за ток и парно и няма да попаднат в групата на енергийно бедните, защото ще им остават 1520 лв. след разходите за енергия.

Дали живеещите сами пенсионери ще попаднат в групата на енергийно бедните ще зависи от това каква площ ще бъде определено, че им е необходима. Може да се окаже, че необходимата площ за всеки човек е... една стая. Така, ако пенсионер има пари, за да отоплява спалнята, може да не получава помощи за енергийна бедност, дори ако няма пари да отоплява кухнята и хола. В резултат много хора няма да попаднат в групата на енергийно бедните, въпреки че реално са принудени да живеят на студено, защото нямат пари да плащат за отопление. 

Според проучване на Института за икономически изследвания при БАН съществуват различни измерители за енергийна бедност. Близо 60 на сто от всички домакинства в страната изразходват над 10% от доходите си за енергия. Според европейския индикатор, който измерва енергийната бедност за страните членки по скалата от нула до 100, три държави от ЕС попадат в категорията на т.нар. екстрена енергийна бедност. България е на дъното на тази тройка с индекс от 0,7, а първите - Швеция и Финландия, са с индекси над 95 и 97. Това, освен всичко друго, означава, че енергийната бедност у нас не засяга единствено социално слаби домакинства и уязвими групи, а е много по-широко разпространена.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 1017

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 966

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 929

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 954

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 1017

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1756

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 997

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 1021

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 1002

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ