15 Октомври 2024вторник10:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вселената придобива четвърто измерение

/ брой: 94

автор:Дума

visibility 1452

Нашата Вселена отначало след Големия взрив е била едноизмерна, след това се е появило второ измерение и накрая - този триизмерен свят, в който живеем днес. Никак не е изключено с течение на времето Вселената да придобие и четвърто измерение. Такава хипотеза лансираха американски учени от университета в Буфало. Хипотезата на екипа, оглавен от Деян Стойкович, не бе приета от останалия научен свят с особен ентусиазъм. Затова учените подготвят ново изследване, което според Стойкович ще докаже хипотезата им чрез експеримент.



Учените в света изучават историята на Вселената с помощта на различни телескопи. Известно е, че светлината от далечните планети стига до Земята за милиони години и затова чрез наблюдаване на различни участъци на звездното небе астрономите изучават еволюцията на Космоса. Във Вселената, освен светлината, се разпространяват и различни гравитационни вълни, които за момента са изучени само теоретично. НАСА и Европейската космическа агенция планират до 2016 г. да построят на околоземна орбита специална лаборатория LISA, която ще се опита да открие реално тези вълни. Както отбелязва Стойкович, гравитационните вълни обаче не могат да съществуват в едноизмерна Вселена и затова LISA няма да ги намери. Това, по думите му, ще бъде доказателство за издигнатата от екипа му хипотеза.



Според физика, ако идеята е вярна, това ще помогне да се решат много противоречия, с които учените отдавна се мъчат. Например - да се обясни защо и накъде се разширява Вселената. Според Стойкович тя просто придобива четвърто измерение.


(По материали от чуждестранните агенции)

Цената на чушките - нагоре с 10% само за седмица

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 195

Засякоха опасна маска за Хелоуин

автор:Дума

visibility 1345

/ брой: 195

Обсъжда се "Сименс" да осигури турбините за 7-и блок на АЕЦ

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 195

Само един кандидат иска да модернизира билетната система на БДЖ

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 195

Мицкоски: Със София няма да сравнявам баби и жаби

автор:Дума

visibility 1241

/ брой: 195

Недостиг на работна сила в Гърция

автор:Дума

visibility 1259

/ брой: 195

Полша временно спира даването на убежище

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 2237

/ брой: 195

Черната дупка на ББ

автор:Александър Симов

visibility 1358

/ брой: 195

Уникален ритуал, насочен към бъдещето

автор:Дума

visibility 1423

/ брой: 195

Всички посочват проблемите, ние даваме решенията

автор:Юлия Кулинска

visibility 1154

/ брой: 195

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1243

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ