18 Ноември 2024понеделник20:37 ч.

Скулптура

Георги Недялков и неговият Ботев

/ брой: 7

автор:Продрум Димов

visibility 9306

Георги Недялков е определян за най-добрия график на Ботев и Левски. Ако сте чели като деца книги за двамата ни национални герои, най-вероятно той е авторът на рисунките. Илюстратор на над 300 книги, автор на паметници и барелефи, художник във вестници, списания и филми.
Той обаче не се ограничаваше само в творческия свят на графиката, имаше пиетет и към скулптурата. Когато възникна идеята за издигане на паметник на Ботев извън страната, погледите на колегите му се насочват към него. Още от ученик Георги Недялков проявява огромен интерес към великия български поет революционер и неговото дело.
През 1976 г., по повод 100-годишнината от гибелта на Ботев, Серафим Северняк командирова работещия при него в сп. "Отечество" художник в село Задунаевка, Одеска област, за да проучи на място нещата и да се предприемат незабавно стъпки за монументално увековечаване на големия българин в селото, където е учителствал. В селото открива един българин и краевед - бай Георги Апостолов, който бил събрал интересни спомени от пребиваването на младия някогашен учител в Задунаевка... Двамата отиват до кладенец, край който навремето Ботев е организирал борби с местните младежи. Ходят и до Одеса, но за паметник никой там дума все още не отваря...
В навечерието на 2 юни 1990 г. Георги Недялков се озовава отново там, този път придружаван от редакционния екип на списание "Дружба". Още с посрещането разбират, че е възложено на украински скулптор да прави паметник на Ботев. Художникът се завръща огорчен, но скромността не му позволява да се самопредлага. Смята, че това е работа на изявено име, и моли големия наш скулптор Иван Колев да се заеме. Той обаче е болен, силите не му позволяват, но успява да убеди Недялков, че ще се справи.
Първоначално проектът е направен в пълен ръст в Москва. В края на април 1991 г. го отливат, правят калъп и го транспортират в Задунаевка. Там Георги Недялков работи през целия май и на 1 юни паметникът е готов. Фигурата в цял ръст е висока 2,80 метра. Изградена е от железобетон, но е добре бронзирана. Пиедесталът, дело на руска фирма, е висок 1,60 метра.
И идва щастливият тържествен ден - откриването на бронзовия Ботев монумент на 2 юни 1991 г. Повече от 20 000 българи са се стекли от Молдова и Украйна за възторжено участие в този първи най-български ден, далече от родината, посветен на великия наш предшественик. Присъства екип на одеската телевизия.
Но го няма българският посланик. Няма я и БНТ. Няма представители на българското правителство. На тях не им е нужен Ботев. Срам и унижение...

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ