Размразяването
/ брой: 275
Макар и вкарано, засега, в рамката на шестмесечен срок, приличащ по-скоро на мораториум, споразумението, сключено в Женева между "Шесторката" и Иран да бъде замразена временно иранската ядрена програма, подсказа, че е напълно възможно да настъпва краят на противопоставянето между Техеран и Запада и Русия. От гледна точка на здравата логика, ако Женевските договорености бъдат изпълнени, се появява и шансът Близкият изток да стане по-безопасен. Пробивът без съмнение бе постигнат благодарение на интензивната и целенасочена работа на лидерите на световната дипломация, но не само. Промяната в мисленето на иранското ръководство, осезаемо усещана и видима, настъпи почти веднага след излизането на досегашния твърдолинеен президент Ахмадинеджад от управлението на страната. Още с идването на власт на умерения и определено по-авангарден в схващанията си за диалога със Запада президент Рохани се усети благовидният порив на иранската върхушка, страната да потърси път за излизане от международната изолация - и политическа, и икономическа - на първо място.
Свалянето на политическото напрежение и в САЩ, и в Иран след подписването на Женевското споразумение очевидно даде шанс и на Обама, и на Рохани да дадат конкретен отговор на опонентите си в своите страни. За САЩ това е възможността да заглуши напрежението около една "гореща точка" на световната политическа карта. За Иран, където проблемите са многопластови, нареждането на пъзела означава смекчаване на икономическите санкции и впоследствие - отпушване на почти затихналото икономическо и социално развитие, както и повишаване на международното признание и доверие.
Според руския външен министър Сергей Лавров реализирането на договореностите във връзка с Иран ще премахне причината за създаване на система за противоракетна отбрана в Европа. А това би довело и до утвърждаването на идеята на Москва за нов подход в международните отношения, и особено - в диалога САЩ, НАТО - Русия.