Директорът на НАИМ:
Има политически чадър над иманярите в България
Иманярството в България "цъфти", но заради лобистки интереси няма политическа воля да се справим с този проблем. В същото време 30 хиляди активно действащи иманяри и дилъри на високо ниво разграбват културното ни наследство. Това стана ясно от думите на директора на НАИМ при БАН доц. Людмил Вагалински, цитиран от БГНЕС.
На брифинг днес той разказа, че специалистите се сблъскват с брутални случаи на унищожение на археологическото ни наследство. В същото време институциите не успяват да се справят с този криминален проблем. И всичко това, коментира доц. Вагалински, е в груб разрез с твърденията колко е важно културно-историческото ни наследство и как то чрез туризма трябва да ни издърпа напред в развитието. По думите му на много места в страната често правоохранителните органи са в комбинация с иманярските структури или "просто си затварят очите и не реагират". И в други европейски страни има проблем с иманярството, но както е в България, няма никъде, отбеляза доц. Вагалински. Културното ни наследство непрекъснато изтича от страната и често виждаме редки и ценни предмети от нашите земи по различни аукциони, като собственикът им е частно лице, алармира той.
"Незаконният износ на археологическо наследство от България тече с пълна сила, лобистките интереси са на къса дистанция и изглежда тенденцията е към приватизация на различни дейности в археологията у нас. Което е в тотален ущърб на историческите ни находки. Според някои източници от службите печалбите от тази престъпна дейност са не по-малки от тези при трафика на хора и от търговия с дрога", коментира още доцентът.
Той припомни, че Законът за културното наследство е един от най-променяните и се сблъсква с много критици. Около него има много интереси, допълни археологът.
Директорът на НАИМ има идея да се направи експозиция от спасените от нелегален износ археологически находки. И с тъга предупреждава, че ако се запази тази тенденция у нас, веднъж унищожено културно-историческото наследство не може след това да се възстанови. Прекалено толерантни сме към тези кражби, прекалено мълчаливи, а вече има археологически обекти у нас, които са тотално унищожени, констатира доц. Вагалински.