16 Август 2025събота18:22 ч.

Примирие между Израел и Иран

Сделката е договорена от САЩ с посредничеството на Катар

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 7546

Прекратяването на огъня между Израел и Иран вече е в сила, обяви на страницата си в социалната мрежа "Трут Соушъл" президентът Доналд Тръмп, който призова страните в конфликта да не го нарушават. Тръмп очаква прекратяването на огъня да бъде безсрочно: „То ще продължи вечно.“ Иранската Прес ТВ също съобщи, че прекратяването на огъня е влязло в сила. Има обаче противоречиви съобщения за нарушения на примирието.
Според Тръмп Израел и Иран поотделно, но почти едновременно, го помолили да помогне за прекратяване на конфликта. Медиите цитират говорител на Белия дом, според когото Тръмп е постигнал споразумение с израелския премиер Бенямин Нетаняху за прекратяване на огъня между Израел и Иран в телефонен разговор на 23 юни. Преки и косвени консултации по този въпрос с представители на Иран са провели вицепрезидентът Джей Ди Ванс, държавният секретар Марко Рубио и специалният пратеник Стивън Уиткоф. Техеран се е съгласил с предложението на САЩ ролята на посредник да е на Катар. Премиерът му шейх Мохамед ал Тани е осигурил съгласието на Иран за прекратяване на огъня.  
Тръмп съобщи, че двете страни са се съгласили да започнат примирието около шест часа след неговото обявяване, което прави около 7 ч. българско време. Техеран е трябвало да прекрати огъня първи, еврейската държава е била задължена да го направи 12 часа по-късно, а „на 24-тия час светът ще отпразнува края на 12-дневната война“. Следователно това трябва да се случи в сряда сутринта. Източници от отбраната заявиха пред "Джерусалем пост", че Ерусалим възнамерява да приключи войната срещу Техеран "през следващите дни".
Според Тръмп американският удар по ядрените съоръжения на Иран е допринесъл за постигане на примирието и прекратяване на конфликта. Президентът на САЩ отбеляза „голямата ирония“ от факта, че ударът „събра всички и сделката беше сключена“.
В същото време Израел съобщи за ракетен обстрел около два часа и половина след началото на примирието, загинали са 4-ма души, ранени са 20. Иранските военни обаче отрекоха да са изстрелвали ракети по Израел, който обаче отвърна на огъня. "Не пускайте тези бомби върху Иран", обърна се Тръмп към Израел.
Примирието бе обявено часове след като Техеран изстреля ракети срещу военна база на САЩ в Катар. Тръмп разкри, че Иран го предупредил за удара, базата била подготвена, поради което няма загинали и пострадали.

Показаха за първи път българската монета от 1 евро

автор:Дума

visibility 4789

/ брой: 151

Несъбраните пари в бюджета могат да стигнат 8 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 4744

/ брой: 151

Икономиката с ръст от 3.1%

автор:Дума

visibility 4741

/ брой: 151

Тръмп и Путин със среща на четири очи

автор:Дума

visibility 4709

/ брой: 151

Съединените щати спират чуждестранните помощи

автор:Дума

visibility 4836

/ брой: 151

Светът остава разделен за пластмасата

автор:Дума

visibility 4920

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 4739

/ брой: 151

Геополитическо воайорство

автор:Александър Симов

visibility 4806

/ брой: 151

Вода газим, жадни ходим

visibility 4895

/ брой: 151

Срещите Москва - Вашингтон - со кротце и с повече кьотек

visibility 4846

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ