Тайната книга - любов и познание
Македонско-френската филмова копродукция разказва мистериозна приказка за Балканите
/ брой: 130
Мариана Енева
Фестивалът на европейските копродукции е най-старият след 1990 г. нови филмови форуми и вече чества 15-ия си рожден ден. Независимо от множеството модерни форми на предлагане и разпространение съвременната българска култура има нужда от такъв празник. От 28 май до 4 юни киноманите отново се наслаждаваха на ленти, модел за успешно творческо коопериране и осъществяване на амбициозни проекти, на изтънчена естетика и талантливо изобретателно пресътворяване на разноликия живот.
И в тазгодишната селекция на нашия фестивал отново сме се опитали да съберем филми, в които копродуцирането не е механично комбиниране на екипи и финанси от различни националности, а умножаване на енергии и въображение за създаване на творба, която е много повече от простия сбор на дадените величини - споделя директорът на ИА "Национален филмов център" Александър Донев. Амбициозен и сполучлив модел в този аспект бе филмът "Тайната книга" - копродукция на Македония и Франция, на режисьора Владо Цветановски.
Сред творците, уважили с присъствието си българската публика, бяха сценаристите Йордан Плевнеш и Любе Цветановски, които лично представиха своя филм. Зрителите се насладиха на съня-приказка за богомилите. Една от главните роли във филма (на Пиер Реймон) изпълнява Жан-Клод Кариер - изключителен разказвач, писател, сценарист, режисьор, актьор, който наскоро беше гост на 18-ото издание на Отворения клас на Патрик Сандрен в България. Пиер Реймон, възрастен алхимик, който живее във Франция, е посветил живота си на търсенето на най-загадъчния ръкопис на Средновековието - "Тайната книга на богомилите", чието единствено копие се пази в архивите на Инквизицията в Каркасон. Въпреки издирванията през вековете, оригиналът така не е намерен.
Един ден на прозореца му кацва гълъб, изпратен от неговия македонски приятел Павле Бигорски. Така започва дългото пътуване на сина му Ив Шевалие във водовъртежа на Балканите. Умелото преливане на времена и герои донася усещането за магическата реалност на притчата. Докосването до свещеното тайнство вълнува и предразполага зрителя към дълбок размисъл. Познанието е радост, но пътят към него е много дълъг - казва един от мъдреците, посветили се на святото дело. Всъщност "Тайната книга" всеки носи в сърцето си. Да бъдеш буден и да можеш да разчиташ божествените знаци - сподели един от сценаристите, Йордан Плевнеш. - Сънят, превъплъщенията във времето - на богомилите и на цивилизацията в търсенето на любовта, е най-важното послание. Любовта, която Свети Кирил и Методий понесоха от Константинопол в Моравия и станаха защитници на Европа. Ръкописът на "Тайната книга" се пази в Националната библиотека в Париж и е символ на една идея, която беше родена на Балканите и която беше ликвидирана през последните хиляда години.
В "Тайната книга" има съществено българско участие - част от снимките са правени в Ботаническата градина в Балчик; и още - сред красотите на Битоля, Преспанското езеро, Париж и живописното градче Каркасон. Наскоро Балканите бяха определени като сърцето на Европа. Именно "Тайната книга" е мистериозна приказка за Балканите - част от нашето общо европейско минало.