05 Ноември 2024вторник20:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Разширените вени преследват по-често жените

/ брой: 79

автор:Аида Паникян

visibility 2286

Бременност, менопауза (т.е. промените в нивата на хормоните), работа в кухнята, някои феминизирани професии, например учителската... Това са част от факторите, които правят разширените вени по-често срещани при жените. 

Смята се, че до 60% от българите са в лапите на хронична венозна болест (ХВБ), но все още мнозина (поне тайно) се надяват, че разширените вени са само козметичен проблем.

Много са предпоставките за развитие на това състояние и една от тях е заседналият живот. През последната година рисковите фактори за поява на разширени вени се увеличиха доста, коментира проф. д-р Веселин Петров - председател на Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология, като визира обездвижването. Той и колегите му наблюдават повече случаи на хора с ранни симптоми на заболяването. 

Често при ХВБ няма болка и може би затова хората пренебрегват синия или тъмнолилавия им цвят, които са първите издайници. По-късно се появяват болки и тежест в краката (особено след упражнения или през нощта), паякообразни вени по засегнатия крак. Дори леко нараняване на засегнатата зона може да предизвика по-продължително кървене, появява се умора, зачервяване, чувство на затопляне, мравучкане, схващане през нощта, подути глезени в края на деня, а при внезапно изправяне човек изпитва спазми в краката...

Защо обездвижването е сред рисковете? Обяснението е във физиологията - вените са съдовете, по които кръвта се движи към сърцето. За разлика от артериите, венозните стени нямат собствени мускулни влакна. Еднопосочното движение на кръвта в тях се дължи на венозните клапи и на съкращението на околните мускули. Когато ходим, мускулите се съкращават, а кръвта се движи по вените. Когато човек стои или седи дълго, кръвта забавя движението си и се задържа в най-ниските части на тялото. Затова и хората с професии, свързани с продължително стоене или седене (касиери, фризьори, хирурзи, зъболекари и др.), са в риск. Особено ако са над 50 г., с наднормено тегло или са фамилно обременени. Високото налягане отпуска венозните стени, а клапите не работят добре. Част от изпомпаната кръв се връща в краката, развива се венозна хипертония и вените сe разширяват. Това може да доведе до флебит, тромбоза, екземи и язви, както и до образуване на тромби в разширените вени. При усложнение, това може да доведе до венозна гангрена или хеморагична некроза и дори до загуба на крайник. Ако тромбът се откъсне и попадне в белите дробове, може да доведе до белодробна тромбемболия.

Смята се, че 30-40 хил. българи с ХВБ ежегодно се лекуват консервативно, 10 хил. претърпяват хирургическа интервенция, а 20% са в напреднал стадий на заболяването. Стремежът на специалистите е да откриват по-рано това състояние и се надяват третото издание на националната информационна кампания "Вземи краката си в ръце" да отведе при тях повече хора в начален стадий на заболяването. Инициативата се организира от Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология и част от нея са безплатни прегледи.

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 599

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 534

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 595

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 502

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ