09 Ноември 2024събота14:34 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Борбата, както казват, е епична...

Ще спасят ли най-сетне депутатите учебната морска база на Националната спортна академия в Равда от местните апетити за застрояване?

/ брой: 157

автор:Велиана Христова

visibility 2746

Откритите и закритите спортни обекти и съоръжения на Националната спортна академия, както и водната й учебна база в Несебър да бъдат включени в списъка на националните спортни обекти, които не могат да се дават за концесия и застрояване, за да се запази тяхната цялост и образователното им предназначение. Това предлагат Ваня Добрева и още 7 депутати от КБ в проект за промяна в Закона за физическото възпитание и спорта. Това е опит да бъдат опазени от реституционни претенции и застрояване, за да бъде удовлетворен общественият интерес за опазването на  вузовски обекти. 
Апетитите към терените на НСА, особено в Несебър, от много години създават огромни проблеми на академията. ДУМА пише за това от години. Точно преди 6 години, през юли 2008-а, Съветът на ректорите за пръв път излезе с остро възражение срещу нестихващите реституционни претенции към собствеността на вузовете и конкретно към терените на НСА в Равда до Несебър. Ректорите настояваха да се запише в закон, че предоставената за ползване и управление собственост на висшите училища е публична държавна собственост и не подлежи на реституция. Това в България се оказа ужасно невъзможно. Все пак през март 2009 г. в Закона за устройството на териториите бе направена поправка, с която промяна на предназначението на сгради - обект на образованието, науката, здравеопазването или културата, може да се извърши само след писменото съгласие на съответния министър. Този текст обаче се отнася изрично за сгради, което оставя възможност за всякакви посегателства срещу терени и съоръжения.
Спортната академия продължи неравната битка,

водена вече от няколко ректори

Продължи и тежкият натиск на реститути и напъни за застрояване на част от апетитните терени край плажната ивица на морето в Равда. А е ясно, че без достъп до морето няма как да се провеждат обученията на студентите, нито националните и международните състезания. Но пък там може да се вдигнат такива китни поредни хотелчета... 
В началото на 2011 г. НСА внесе в парламента подписка от 26 300 души, включително водещите български спортисти и Националното представителство на студентските съвети, които протестираха срещу решение на Върховния административен съд - през 2010 г. съдът отмени решение на МС, с което базата бе получила статут на национален обект. Подписката за спасяване на базата, която е национално обществено богатство с цялата си инфраструктура, съоръжения и паркова среда, бе внесена в НС с предложение за законодателни промени. Подписалите се настояваха за законови текстове, които да съхранят статута и образователното, и спортно предназначение на обекта, за налагане на мораториум върху всички сделки на разпореждане с незастроени имоти на територията в Равда и започване на процедури за изменение на действащите подробни устройствени планове с цел отчуждаване на имоти, които се намират в рамките на базата. Тогава ДУМА цитира ректора проф. Лъчезар Димитров, който заяви: "Надяваме се, че парламентът ще определи територията за защитена и с важно обществено значение. Продължаваме битката на правния фронт, която ни коства стотици хиляди лева. Готови сме на всякакви действия, дори и на демонстрации.

Корпоративни фирми, които са много силни

обаче ни пречат. 3-членният състав ВАС присъди с 3:0 гласа зeмите в наша полза, а после 5-членният, който бе същият, гласува с 5:0 в полза на физически лица. Как става това? Ако има изпълнителни листовe, базата ще бъде разпарчетосана. Нашата дейност ще бъде погубена. Не мога да си обясня как държавата налива 60 години милиони, а сега всичко ще бъде погубено".
А шефът на базата доц. Христо Контантинов допълни: "Ясно е, че решенията на ВАС не могат да се оспорват, а трябва да се изпълняват. За да направим проекта за спасението, използвахме юристи от 3 министерства - на образованието, регионалното и спортното. Всичко беше направено така, че да спечелим, а съдиите потъпкаха работата на 25 юристи. Нашата база е най-добрата в Европа. Имаме най-големия център за аниматори и водни спасители, а всичко ще бъде тапицирано в бетон. От 39 дела 5 са в полза на физически лица. Само едно от тях разполага с разрешително за строеж за 100 апартамента. Имаме изпълнителен лист, който доказва, че хотелът на фирма "Спектър" ООД, който е построен на входа на базата, е на нашa територия и трябва да го стопанисваме. Да, но над 50 апартамента в него са разпродадени предимно на чужденци".
В България обаче общественият интерес трудно може да бъде защитен, за разлика от частния и личния. Исканията и тогава потънаха в спорове, разтакаване и мъгла. През 2012 г. министърката на ГЕРБ Лиляна Павлова направо се изцепи, че НСА има само сградите, но терените не са нейни. През февруари 2013 г. парламентът узря най-сетне да наложи поне мораториум върху всички действия на разпореждане и застрояване върху имотите - 135,3 дка, необходими за провеждане на обучението в морската база на НСА в Равда. Мораториуми обаче се налагат и падат, както се видя в случая със Студентския град в София. Понеже частният интерес, за разлика от обществения, не може да бъде накърняван, дори ако е стъпил на беззаконие... ВКС на 26 март т.г. за пореден път обърна сагата, като реши съдия-изпълнител да въведе НСА във владение на парцела от 2660 кв. м. Там обаче вече се строи хотел, изцяло разпродаден на чужденци. Казусът съвсем се върза на възел, понеже според новото съдебно решение инвеститорът „Империал бул тръст“ трябва да възстанови и предаде на НСА терена, отхапан от ВУЗ-а. Собствениците обаче не пуснаха съдия-изпълнителя. Зад "Империал бул тръст" според медиите стоят общинският съветник от Несебър Георги Георгиев и скандално известният архитект Калин Тихолов.

Вносителите на новия проект за промени в Закона за физическото възпитание и спорта сега напомнят, че обектите на НСА

са й предоставени с държавни актове за собственост

Във водната база се изпълняват учебните планове на всички курсове за степента бакалавър и тези за степента магистър в специалност спортна анимация. Студентите от специалност Адаптирана физическа култура и спорт провеждат в базата курсове за деца в неравностойно положение. Всяка година в Равда се обучават над 800 студенти и над 100 студенти по водни спортове провеждат там практиката си. В базата се осъществяват и редица национални спортни състезания. Всички спортни клубове към НСА и съвместни със спортните федерации ползват базата за тренировки за високо спортно майсторство. Според вносителите базата отговаря на всички изисквания за национален спортен обект. Даването на статут "с национално значение" ще гарантира запазването на целостта на терена и използването му за образователни и спортни нужди. Освен Ваня Добрева, вносители на проекта са Кирчо Атанасов, Валентна Богданова, Милко Багдасаров, Георги Мърков, Румен Гечев, Жельо Бойчев и Таню Киряков.
Трябва най-сетне да се прекратят битките на висшето училище в съда за доказване на очевидното, коментира за ДУМА Ваня Добрева. Би трябвало да се води цялостна държавна политика за закрила на държавните имоти и на обществения интерес - така, както се закрилят частната собственост и частният интерес, нали собственостите са равнопоставени, категорична е лявата депутатка. Според нея би трябвало да се предприемат ефективни действия за

обезщетяване на собственици на терени

в рамките на базата в Равда, ако има такива. Трябва хората да бъдат обезщетени, а не да се водят пунически войни. Казваме, че се грижим за студентите, а всъщност никой не се грижи за тях, добавя Добрева. На въпрос на ДУМА защо се търпят посегателствата върху учебната база, а в същото време Министерството на отбраната например продава свои земи в района, които не са му нужни, Ваня Добрева отговори, че би могло с такива свободни земи на военните в района да се обезщетят собственици на земи, претендиращи за терени от учебната база. Тя е потресена, че й бил зададен въпрос какъв й е кярът да защитава държавния интерес и да спасява базата за студентите...         
 
Студентският град падна, забравете!


Не по-малко епичната битка за спасяване на Студентския град в София завърши с нокаут на обществения интерес. През април т.г. Конституционният съд обяви за незаконен мораториумът, наложен през 2009 г. от парламента върху продажбата и застрояването на свободни терени в кампуса до изясняване на собствеността им. Погазвал неприкосновеността на частната собственост, реши съдът по доклад на съдия Румен Ненков, чийто син Александър Ненков сега е депутат от ГЕРБ. Според КС правото на собственост може да бъде ограничавано само със закон, а не с обикновено решение на парламента. Първата реакция в интернет след тази информация бяха думите на един форумец: "По кой закон са реституирали земите, при положение, че са одържавени в края на 30-те години, за да ги ползват за полигон на казармите, които са били на мястото на НСА, ХТМУ и ТУ?"
Поводът преди 5 години да бъде наложена забраната след тежки дебати за състоянието на Студентския град в НС бе убийството на студента Стоян Балтов пред незаконно построената дискотека "Амнезия". Мораториумът бе наложен, след като анкетна комисия установи, че през годините държавни имоти в района масово са реституирани неправомерно. В разрез със закона държавни парцели са били актувани като общински, а след това продавани на частници. Така градчето бе застроено с блокове, барове и дискотеки. С решението си НС преди 5 години задължи просветното и регионалното министерство, както и областния управител на София, да заведат дела срещу неправомерно реституираните имоти. Оказва се, че до момента няма заведено такова дело...
Е, сега отново реститутите могат да превръщат "земеделски земи" насред студентския кампус в строителни площадки. Иначе убийството на Балтов отшумя, присъди има, забравете.
Обаче всички били много загрижени как да създадат нови ценности у младите хора!

 

Бетонни огради са препречили пътя към плажа на базата

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1548

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1405

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1524

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1518

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1461

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1323

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1347

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1401

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1303

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ