Белгия пред разцепление
Посоките са две - запазване на сегашната федерална структура или разцепване и обособяване на две независими държави - Фландрия и Валония.
/ брой: 134
Фламандската националистическа партия "Нов фламандски алианс" (НФА) на Барт де Вевер спечели убедителна победа на проведените в неделя парламентарни избори в Белгия, което вече породи опасения, че ще последват месеци на политическа нестабилност, предаде ДПА.
Победата на НФА в северната провинция Фландрия бе равностойна на победата на Социалистическата партия в южната, френскоговоряща провинция Валония. Конфликтът за подялбата на властта между двете провинции доведе до свалянето на правителството през април, година преди края на мандата му. Двете политически партии имат противоположни възгледи по много сфери в политиката, но сега се очаква да започнат коалиционни преговори.
Окончателните резултати, оповестени от националната избирателна комисия, показват, че НФА е събрала 17,4 процента от националния вот - почти 4 на сто повече от Социалистическата партия (13,7 процента) и е далеч пред основния си фламандски противник Християндемократи и фламандци (10,85 процента).
НФА и Социалистическата партия заедно имат повече от една трета от местата в парламента и заради това се смята, че те ще преговарят за коалиция. Очаква се разговорите да бъдат сложни и продължителни. Добрите резултати на двете партии са за сметка на подкрепата за всички други главни партии, тъй като френскоговорящите и холандскоговорящите консерватори и либерали понесоха загуби. Тежко поражение претърпя и фламандската крайнодясна и ислямофобска партия "Влаамс Беланг" (Фламандски интерес), чиято популярност спадна от 11,99 процента на 7,76 процента.
"Белгия се нуждае от една действаща структура. За никого не е от полза да отстъпваме назад, трябва да напредваме заедно", заяви веднага след края на изборния ден лидерът на фламандските националисти, цитиран от АФП.
Припомняме, че НФА защитава идеята за превръщането на Белгия на първо време в конфедерална държава, в която съществената част от властта и правомощията ще бъдат поверени на районите, което пък ще позволи на Фландрия "да лети със собствените си криле", а в дългосрочен план ще доведе до изчезването на Белгия в полза на една независима Фландрия, която да бъде член на ЕС.
Междувременно белгийският крал Албер тт вече се готви да започне разговори за формиране на ново коалиционно правителство, след като партията на фламандските сепаратисти спечели най-много места.
В момента Белгия иска да избегне коалиционни разговори, тъй като политическата нестабилност може да направи страната по-уязвима на финансовите пазари. Представители на белгийския дворец отказаха коментар за плановете на крал Албер II, който се очаква да започне разговори с френскоговорящите и холандскоговорящите партийни лидери. Най-малко четири партии ще трябва да формират коалиция, за да могат да управляват Белгия в следващите години. На изминалите избори "Нов фламандски алианс" се очерта като най-влиятелната партия сред холандскоговорящите региони на Белгия.