Сергей Станишев:
Само КС може да се произнесе по помилванията
Бързате, защото искате да подмените дневния ред на обществото, контрира мнозинството Лютви Местан
/ брой: 39
Това предложение цели единствено политически дивиденти и удар срещу Георги Първанов и Ангел Марин. Така председателят на ПГ на Коалиция за България Сергей Станишев коментира вчера предложението на Яне Янев и сие за създаване на анкетна комисия за помилванията и даване на гражданство по времето на двата мандата на предишния президент.
Станишев обърна внимание на мнозинството, че никъде в Конституцията не е дадено право на Народното събрание да контролира дейността на президентската институция, която е равноотдалечена от другите институции в страната.
"С намерения, които са уж за изясняване на истината, се цели друго - атака срещу Георги Първанов и Ангел Марин, но и подчиняване на президентската институция. Това е много лош прецедент", категоричен бе Станишев. Той припомни, че същото нещо управляващите се опитаха да направят с предложението си за импийчмънт на Първанов. Добре, че тогава не се получи, защото щяхме да станем за резил, обобщи той.
Станишев изтъкна, че никъде в Конституцията не е определено, че действията на указите са ограничени във времето, т.е. в рамките на един мандат. Вие се опитвате да вкарате всичко в една политическа комисия, подчерта лидерът на левицата.
Споровете около комисията продължиха, а Четин Казак предложи разискванията да бъдат отложени. От ГЕРБ обаче настояха и си гласуваха удължаване на заседанието. "Защо е толкова важно това да се случи точно днес? Защо разискванията да не приключат утре и утре да се вземе решение", попита зам.-председателят на ДПС Лютви Местан. И сам отговори - "явно има политическа задача, която трябва да се изпълни". Искате да придадете изключителност на един абсурден казус, заяви Местан.
Въпреки съпротивата със 105 гласа "за" предложението за създаването на комисията бе прието.
"Гласувах против, защото това е поредният политически фарс, в дъното на който стои ГЕРБ, обясни Михаил Михов. Той допълни, че за изпълнението на "мократа поръчка" е използвана друга парламентарна група. "Не можете да решавате реалните проблеми и ви трябват теми, с които да поддържате популисткия си престиж. Все някога вашето управление ще бъде сменено. Аз се моля Богу никой никога в бъдеще да не ползва тези гнусни популистки практики, с които и съдебната, и други власти трябва да бъдат постоянно оплювани, за да блести вашият канцлер", заяви Миков.
В крайна сметка БСП, ДПС и "Атака" отказаха да участват в комисията.
Диана Ковачева се оплете във версии
Правосъдната министърка Диана Ковачева съвсем се оплете в своите версии около указите за помилване, които вицепрезидентът Ангел Марин е издавал. В официален отговор на парламентарен въпрос, цитиран от БГНЕС, министърката заявява, че указите, които са получавани в ГДИН (Главна дирекция за изпълнение на наказанията), не са били приподписани от съответния министър на правосъдието, въпреки че това е основно изискване на Конституцията.
Диана Ковачева казва, че указите са били "резолирани до ресорния зам.-министър на правосъдието или до главен директор на ГДИН. Същите се изпращат от администрацията на президента само за изпълнение".
Само преди седмица обаче версията на Ковачева бе съвсем друга. В отговор от парламентарната трибуна на въпрос на депутатката Мая Манолова тя съобщи, че правосъдната министърка преди нея Маргарита Попова е приподписала 33 указа за помилване на осъдени.