НС не избра Росен Желязков за премиер на страната
Депутатите от ПГ"БСП за България" гласуваха против проекто-кабинета на ГЕРБ-СДС, 14 от ДПС - също
/ брой: 125
Парламентът не избра кандидатът на ГЕРБ-СДС Росен Желязков за премиер на редовното правителство. Гласуваха общо 238 депутати. Той беше подкрепен от 98 депутати - цялата група на ГЕРБ-СДС и 30 от ДПС.
138 гласуваха "против" - ПП-ДБ, "Възраждане", БСП, ИТН, "Величие" и двамата независими. 14 депутати от ДПС не се подчиниха на Делян Пеевски и гласуваха също "против".
Двама натиснаха копчето "въздържал се" - 1 от ДПС и 1 от ПП-ДБ. "За" бяха 98, против 138, а двама депутати се въздържаха.
С гласуването се сложи край на процедурата по първия мандат. Предстои връчването на мандата на ДПС.
"България се нуждае от експертен кабинет на националното спасение, посочи председателят на ПГ на "БСП за България" Борислав Гуцанов.
„Подхождаме с нужното уважение към нашия основен опонент през последните 15 години - ГЕРБ, че правят опит да съставят кабинет, но нашата позиция е пределно ясна, че не можем да го подкрепим", заяви той.
По думите на Гуцанов приоритетите на това евентуално правителство са потвърдили, че то не може да получи гласовете на българските социалисти.
„Защото вие не осъзнавате, че през тези 15 години създадохте огромни пропасти в обществото и има сектори, които се превърнаха в пустиня“, обърна се към народните представители на ГЕРБ Гуцанов.
Според него това не са приоритетите на българското общество.
„Ние се нуждаем от обединяваща цел на цялото общество, която да ни даде дух и достойнство, така че нацията ни да има общи стремежи“, посочи социалистът.
„Вие говорите за парите от Плана за възстановяване и устойчивост. Не считаме, че това може да бъде сериозна цел, защото вие ни управлявахте само допреди няколко месеца и не намерихте начин да бъдат усвоени тези средства. Напротив, даже бяхме на крачка да бъдат затворени ТЕЦ-овете и мините ни“, коментира Гуцанов.
Според него вторият приоритет за еврозоната също не е консенсусен.
„БСП сме за влизане в еврозоната и това е решение на нашия конгрес, но България не е готова за това. Вие дори не искате да чуете двама нобелови лауреати, които коментират кога и как трябва да се случи влизането в еврозоната“, каза Гуцанов.
Той постави още темите за развитието на енергетиката, на селското стопанство, където България десетилетия наред е била лидер, здравеопазването, което по Конституция е безплатно, но всъщност не е, а частни болници източват Здравната каса, както и образованието, откъдето излизат неграмотни хора.
Изпълняващият функциите председател на БСП Атанас Зафиров заяви, че 50-ото НС се увлича в сценарий на сглобки и такива формули. "Реалността е много далеч от учебниците на демокрация - само 1/3 от имащи правото на глас българи са участвали в разпределението на мандатите. ГЕРБ имат право да предложат кабинет, който е ярко партиен - но дали това ще доведе до по-дълъг хоризонт", коментира той.
Общо 219 народни представители се регистрираха вчера в началото на работния ден на НС. Номинираният за премиер Росен Желязков представи поименно структурата на кабинета.
Час след като те започнаха, дебатите не харесаха на Бойко Борисов и той предложи те да бъдат прекратени.
"Предлагам да спрем да се излагаме, да прекратим гласуването, да благодарим на служебния кабинет, че са дошли и да отиваме да агитираме и да молим за прошка", заяви той. Но това се оказа противоречащо на правилника на НС и изказванията продължиха.
В залата присъстваха президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, патриарх Даниил, служебният премиер Димитър Главчев и министри от кабинета, представители на държавни институции, на съдебната власт, на официалните вероизповедания у нас, на дипломатическия корпус.
В средата на дебатите Бойко Борисов и Делян Пеевски напуснаха пленарната зала. Първи излезе Борисов след като започна изказването на акад. Николай Денков от ПП-ДБ. Той обвини бившите си партньори за свалянето на общия им кабинет, както и за това, че предлагат министри от времето на протестите през 2013, 2020 и 2021 г. Денков определи предложения състав като кабинет "забравете за бъдещето".
Йордан Цонев от ДПС заяви, че нови избори ще доведат до загуба на доверие и загуба на легитимност.
"Ние сме втори, но ще подкрепим мандата на първия, ще вземем втория и ще решим какво ще правим с него", заяви той.
Според Цонев няма нищо лошо във възможността да отидем на нови избори. От "Възраждане" обаче му опонираха.
"За нас изходът от кризата е експертен кабинет с третия мандат, който да не е доминиран от никоя политическа сила", заяви Тошко Йорданов от ИТН.