18 Ноември 2024понеделник08:44 ч.

За едната чест и още нещо

/ брой: 279

автор:Васил Попов

visibility 2153

Помним от българската литературна класика възклицанието "Человек за едната чест живей!" То се отнася за поборниците, възрожденците, за хора, отрекли се от имот и благоденствие в името на народната свобода, за отхвърляне на робската тирания. И това не се отнася само за бедняците. С пълна сила важи и за заможните българи, за патриотично настроените чорбаджии, които давали и за просвещение, и за духовност, и за бунт. Не са гледали да изкярят нещо, не са мислели за бъдеща държавна служба. Давали са за едната чест.
Днес това звучи наивничко, глупавичко, архаично. Най-малкото, защото днешната робия сами си я докарваме, като си избираме наши си тиранчета, които да ни яхат. Днешната ценностна система е различна, а моралните стойности имат преди всичко материално изражение. Днес не е модно да се бориш за идеи и идеали. Днес е престижно да имаш къща като палат, вила като манастир, дузина апартаменти, лъскави лимузини и джипове, яхта колкото дреднаут, коне и конезавод, кучета и кучкарник. На това отгоре много е сладко да ти плащат наема, да те вози служебна кола, да лапаш тлъсти командировъчни. Е, при всичкия този блясък как няма да се полакомиш за скъп телефон, хем на аванта!
Друг е въпросът, че държавните мъже имат таван за стойността на получаваните подаръци. Ама той, завалията, не знае, че мобилката струва от 5 до 15 бона, смята, че при всички случаи е до 199 лева и 99 стотинки. Добре, че нямат таван за лукса. И да се чуди човек за какво са всички тези излишества! Зер няма данни досега някой да е отнесъл нещо със себе си в отвъдното. Човешкият живот се състои единствено от две неща - вдишване и издишване. Идваме на света с вдишване и си отиваме с издишване. Само че това е източна философия и не е по калъпа на парвенющината.
Тук обаче започва да ни дожалява заради медийния образ на средностатистическия български депутат. Правим, струваме и все го изкарваме един лентяй, който само гласува по команда, нагъва депутатски кюфтета, реди се за голямата заплата и се ослушва за далаверка и келепир. Като приемат поредния закон, анализираме не толкова дали ще заработи, а в чия изгода е, чии интереси обслужва. Не че няма такива неща. Има. Но всички ли са маскари? Не питаме кой колко текста е внесъл в комисиите, колко питания е подготвил, колко и какви предизборни обещания е изпълнил. И не само в това се състои работата ни, но тя е скучна в сравнение с жълториите.
Все пак, поздравления за колегите за тяхното хрумване и осъществяването му. Такива неща се правят и по света, където последиците са сериозни. Можеше да поканят и някои министри, бизнесмени, директори, управители, магистрати, че и банкери. Несъмнено компанията щеше да е по-пъстра. Но ако бяха поканили нас, журналистите, трябваше да ни дадат по едно скъпичко телефонче, че заслужаваме, пък няма.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ