18 Ноември 2024понеделник08:09 ч.

Средната заплата в БАН пада на 310 лв.

България остава без наблюдения и пронози при природни бедствия

/ брой: 179

автор:Велиана Христова

visibility 3031

Средната заплата в БАН, която от две години е 628 лв., пада на 310 лв. за втората половина на 2010 г. Физиците в ядрения институт от септември ще са без заплати, понеже са дали парите за реконструкция на изследователския реактор. В Националния институт по метеорология и хидрология спират събирането на данни и прогнозите при опасни природни бедствия, няма с какво да издържат съоръженията за наблюдение. Специалистите и учените, обслужващи стотици метеорологични и хидростанции в странатаминават от 8 на 6 часа работен ден поради липса на пари за заплати. Учените в повечето институти ползват по 5 дни неплатен отпуск месечно. Причината е, че правителството е намалило субсидията на БАН с близо 40 на сто спрямо 2009 г. и за второто тримесечие тя покрива единствено 50 на сто от фонд "Работна заплата". Това съобщиха вчера от академията, където 4-ма директори очертаха ресковете за България от целенасоченото блокиране на научната дейност, включителон на дейностите, обслужващи всекидневно държавата. Бюджетът, даден на БАН за тази тодина, е равен на парите за строителство на 4 до 8 км магистрала, обобщи научният секретар проф. Владимир Димитров. Общо 9,8 млн. лв. не достигат за изплащане на заплатите до края на 2010 г. 
Кабинетът не е изпълнил нито едно от обещанията, постигнати след уличния протест на БАН през месец май - на БАН не е даден статут на първостепенен разпоредител; не е определен финнасов мениджър от МФ; не са изплатени 3,8 млн. лв. обезщетения за пенсионираните 430 учени, не са дадени договорените с Бойко Борисов 660 хил. лв. за гориво на Ботаническата градина и 1 млн. лв. за най-голямата у нас научна библиотека; 2 млн. лв. за реконструкцията на учебния изследователски реактор и още 2 млн. лв. за извозване на ядреното говриво по правителствени споразумения, 270 000 лв. за мониторинга на Черно море и пр. Всекидневните опити от седмици насам ръководството на БАН да се свърже дори само по телефона с премиера или с министрите Дянков и Игнатов са без резултат.  
За 120-годишната си история хидро-метеорологичната служба на страната - НИМХ, не е била поставяна на колене, работила е дори през двете световни войни, каза и.д. директорът на НИМХ доц. Георги Корчев. Учените започват да напускат, повече няма накъде да съкращаваме сеизмолозите, заяви директорът на Геофизичния институт проф. Николай Милошев. На 4-часов работен ден ще мине и Институтът по микробиология, който е филиал на френския институт "Пастьор" и близо 40 на сто от състава му са млади учени, каза директорът акад. Ангел Гълъбов. Парите от държавата за наука са паднали на 0,1 % от БВП. Има тиха война срещу БАН, Дянков ще е най-доволен като след неутронна бомба хората да изчезнат, да останат сградите за молове, казина и пр. Накрая ще имаме територия без държава и без народ, заяви синдикалистът доц. Ермак Димов. От септември БАН започва протести, може да стигнем до стачка, заяви той.         

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ