Куба ще се присъедини към БРИКС
/ брой: 2
Карлос ФЕРНАНДЕС-ВЕГА
LaJornada
След повече от 60 години незаконна блокада от Съединените щати Куба има златната възможност да я преодолее и да стартира своето икономическо, финансово, социално и политическо укрепване. От 1 януари 2025 г. най-големият от Антилските острови ще стане нов партньор на БРИКС.
БРИКС включва страните основателки: Бразилия, Русия, Индия и Китай, както и Южна Африка (от 2010 г.), страни, които се присъединиха през 2023 г. (Египет, ОАЕ, Етиопия и Иран), както и нови партньори (от октомври 2024 г., след срещата на върха в Казан - Алжир, Беларус, Боливия, Индонезия, Казахстан, Малайзия, Нигерия, Тайланд, Турция, Уганда, Узбекистан и Виетнам).
Това е чудесна новина за Куба, която преживя сериозна криза поради незаконната блокада от САЩ. Външният министър на острова Бруно Родригес Парила обясни, че кубинските загуби от блокадата са 164 милиарда долара. Но ако вземем предвид стойността на златото на международния пазар и обезценяването на долара, натрупаните щети достигат 1,5 трилиона долара.
„Ако нямаше блокада, нашият брутен вътрешен продукт щеше да нарасне с поне 8% през 2023 г. Ако Съединените щати прекратят блокадата само за 25 дни, Куба ще може да финансира основен пакет от лекарства за 339 милиона долара годишно“, каза Парила.
Както нашето издание вече писа, като се вземат предвид новите партньори в БРИКС, страните членки ще представляват 36% от световния брутен вътрешен продукт, 37% от световната търговия и почти половината от населението на планетата - около 3,5 милиарда от 8 милиарда.
Общата територия на тези страни е почти 40 милиона квадратни километра, което представлява 40% от световното производство на петрол. Така тези страни ще развиват своя икономически и технологичен потенциал, образувайки един от най-обещаващите световни пазари.
Кубинската икономика продължава да е в състояние на спад в условията на инфлация, а селскостопанският и индустриалният сектор не могат да се възстановят заради намаления внос. Липсата на чуждестранна валута и нестабилните външни доставки изостриха недостига на енергия, което доведе до увеличаване на честотата и продължителността на прекъсванията на електрозахранването в цялата страна.