Синдикатите питат ГЕРБ за "вноса" на работници
Аида Паникян
Необходими са мерки за връщане на квалифицираните българи у нас, а не за облекчаване на вноса на работници от трети страни. Около тази позиция са се обединили и двата синдиката КНСБ и "Подкрепа". За да си изяснят мотивите, с които управляващите искат да променят Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, синдикатите искат среща с ПГ на ГЕРБ. Според президента на КНСБ Пламен Димитров, тези промени защитават исканията на част от бизнеса.
Няма наплив на работна ръка към България и не са логични исканията на бизнеса за либерализиране на пазара, коментира Димитров.
От синдиката са установили, че през цялата 2017 г. у нас са получили официален достъп до пазара на труда общо 5156 души от 51 държави извън ЕС. От тях 3916 са били сезонни работници с право на работа до 90 дни, а 455 са студенти у нас, които са работили по време на ваканцията. Агенцията по заетостта е дала "синя карта" само на 177 души, които работят предимно в сектора на високите технологии.
Димитров е категоричен, че няма основания да се иска увеличение от 10 на 20% на работещите в български фирми служители от трети страни. Димитров подчерта, че тези процентни ограничения не важат нито за сезонните работници, нито за висококвалифицираните служители.
От КНСБ отново поставят въпроса какви политики заявяват българските работодатели, за да привлекат и задържат на работа в България високвалфицираните български граждани. Доколко внасянето на работници от Виетнам, Индия, Украйна, Молдова, Армения ще има положителен ефект върху икономиката на страната, при положение, че у нас има 189 хил. безработни, над половината от които са на борсата повече от 1 година.