Забранено е използването на мобилни телефони по време на шофиране, включително когато сме на светофар, заяви комисар Мария Ботева.
"Пътна полиция" с акция за предпазни колани, каски и детски столчета
КАТ увеличава броя на камерите. Движението с по-висока скорост води до съответното извършване на неправилни маневри и това само по себе си води до катастрофи, посочи комисар Мария Ботева. Заместник-началникът на "Пътна полиция" призова още коланите в автомобилите да се поставят както в населено, така и извън населено място.
"От понеделник до неделя екипите на "Пътна полиция" ще следят дали водачите и пътниците в автомобилите са с поставени обезопасителни колани, в това число дали децата се превозват правилно от техните родители. Ще се следи и за използване на защитни каски по отношение на всички онези пътни превозни средства и моторни превозни средства, които изискват да се използват такива защитни каски", каза в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ комисар Мария Ботева, заместник-началник на "Пътна полиция".
По думите ѝ тази акция е включена, тъй като България е пълноправен член на Европейската мрежа на пътната полиция ROADPOL.
Заместник-началникът на "Пътна полиция" призова още коланите в автомобилите да се поставят както в населено, така и извън населено място.
Комисар Ботева подчерта, че от ROADPOL поставят акцент върху разсейването на водачите.
Разсейването на водачите е голям проблем. Затова септември и октомври Европейската мрежа на службите на „Пътна полиция" акцентира и върху това, отбеляза тя. „Забранено е използването на мобилни телефони по време на шофиране, включително когато сме на светофар. Нашите наблюдения са, че все повече хора шофират и пишат на смартфони, което е адски рисково“, подчерта комисар Мария Ботева.
Тя посочи още, че електрическите тротинетките не трябва да развиват повече от 20-25 км/ч. и не трябва да се движат по пътища, в които максималната разрешена скорост е 50 км.
"Законодателят е предвидил и една допълнителна защита, която към настоящия момент все още не е направена и не е включена в закона по отношение на велосипедите, например, макар че и с тях се развиват много високи скорости. Но обърнете внимание за индивидуалните електрически превозни средства това нещо го има като задължение - да се използва защитна каска за лица до 18 години. И не е случайно. А от друга страна, обръщам внимание, че няма значение на каква възраст си, когато не познаваш закона, когато не познаваш собствените умения, подценяваш или надценяваш ги по отношение на превозното средство и това води до ситуации, които невинаги са с добър изход", каза още комисар Мария Ботева.
„Мярката за конфискуване на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори дава резултат. Техническите средства, с които се установява дали има наличие на наркотични вещества или алкохол в кръвта, са изключително качествени и е въпрос на законодателство по отношение на толерантността“, заяви комисар Мария Ботева.
Тя отбеляза, че се увеличава броят на техническите средства, с които се установяват нарушенията на пътя. Може да се отчетат още и положителни резултати по отношение намаляване броя на загиналите на пътя. Голяма част от автомобилите се произвеждат с много защити, но все още се използват и превозни средства, които нямат достатъчно добри защити.
"Движението с по-висока скорост води до съответното извършване на неправилни маневри и това само по себе си води до катастрофи," посочи Мария Ботева.
Няма материално стимулиране на служителите на полицията. Всички глоби, които се събрат, попадат във фонда за безопасност на движението и там процедурите са по Закона за обществените поръчки.