18 Ноември 2024понеделник15:39 ч.

"Повелителят на горите" - реж. Фолкер Шльондорф

Екран

"Повелителят на горите" открива 27-ия "София филм фест"

Носителят на "Оскар" и "Златна палма" Фолкер Шльондорф ще засади първото дърво във фестивалната гора, публиката ще види специална селекция от негови творби

/ брой: 23

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 1940

Международният филмов фестивал "София филм фест" е пред своето 27-о издание. То ще бъде открито на 16 март от 19 ч. в зала 1 на НДК с "Повелителят на горите" на легендарния германски режисьор Фолкер Шльондорф, носител на "Оскар" и "Златна палма" в Кан. Филмът предава вдъхновяващата история на австралийския агроном Тони Ринаудо и неговия революционен метод, с който успява да се пребори с пустинната суша, създавайки десетки декари гора върху безплодни и изоставени земи в Африка. За делото си през 2018 г. Тони Ринаудо е удостоен с алтернативна Нобелова награда - приза "Right Livelihood". Ринаудо прокарва път не само към засаждането на разнообразни дървесни видове, но и към надеждата. Той успява да върне вярата и да осигури препитанието на местните общности, като им предоставя метод за култивация, помагащ им да се развиват дългосрочно и устойчиво. Филмът засяга и глобални важни теми като климатичните промени, миграцията и междуполовото равенство. 

В израз на съпричастност към каузата на Ринаудо, "София филм фест" ще посади своя гора. Основен партньор на фестивала в тази мисия са гражданите на София в лицето на Столичната община, осигуряваща пространството на бъдещата "Гора на "София филм фест", и телекомуникационната компания Yettel. Началото на тази инициатива ще бъде непосредствено след официалното откриване на фестивала на 16 март. Като специален гост, самият Шльондорф ще засади първото дърво на СФФ. 

Специална ретроспектива на именития режисьор ще бъде представена в залата на Гьоте-институт и ще бъде реализирана в партньорство с германската културна институция. 

Радослав Спасов получава Наградата на София

Радослав Спасов, СНИМКА (c) БОРЯНА ПАНДОВА

Едно от емблематичните имена в българското кино - операторът, режисьор и сценарист Радослав Спасов, ще отпразнува през 2023 г. своята 80-а годишнина. През март, по време на 27-ия "София филм фест", той ще получи Наградата на София на Столичната община за приноса си към седмото изкуство. Плакетът е дело на прочутия художник Георги Чапкънов-Чапа, който тази година също празнува своя 80-и юбилей.

Радослав Спасов е роден на 14 юни 1943 г. След като завършва операторско майсторство във ВГИК, Москва (1971), започва да работи в Киноцентъра като асистент на Димо Коларов. През 70-те и 80-те години на миналия век той е зад камерата и съавтор на филмите на едни от най-големите ни режисьори, шедьоври в историята на българското кино - "Лачените обувки на незнайния воин", "Закъде пътувате" и "А сега накъде" на Рангел Вълчанов, "Изпит", "Авантаж" и "Мера според мера" на Георги Дюлгеров, "Мъжки времена" и "Вилна зона" на Едуард Захариев, "Време разделно" на Людмил Стайков, както и на документални филми за Гена Димитрова, Нешка Робева и Христо Явашев-Кристо. 

През 1993 г. Радослав Спасов дебютира като режисьор със "Сирна неделя". Филмът е удостоен с втората по значимост награда на фестивала в Котбус, Германия. А за 100-годишнината на киното е избран от Европейската филмова академия за програмата "Локален герой" на форума в Гьотеборг, където са показани творби от всички европейски страни.

За най-успешния си филм като режисьор - "Откраднати очи", Радослав Спасов е отличен с наградата на публиката в Палич, Сърбия и Черна гора (2005), а на световната премиера на филма в конкурса в Москва Весела Казакова получава наградата "Сребърен Св. Георги" за най-добра женска роля. Следват филмите "Пеещите обувки" (специалната награда на журито "Сребърен Св. Георги" на Московския фестивал, 2016) и "Живи комини (с три награди от кинофестивала "Златна роза" през 2018 г.).

Два български филма в международния конкурс

Международният конкурс на СФФ за първи и втори игрални филми включва по традиция 12 заглавия от цял свят, които ще бъдат оценявани от международно жури. И тази година в селекцията са включени два български филма - "Добрият шофьор" и "Изкуството да падаш".

"Добрият шофьор" - реж. Тонислав Христов, СНИМКИ "СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ"

Игралният пълнометражен дебют на Тонислав Христов "Добрият шофьор" пресъздава част от премеждията на таксиметровия шофьор Иван, който се опитва да поправи грешките от миналото - спестява пари от курсове в курорта "Златни пясъци", за да се върне при съпругата и сина си във Финландия.

Главните роли са поверени на Малин Кръстев, Герасим Георгиев-Геро, Слава Дойчева, Алма Пьойсти, Амос Бротерус и др. По сценария на копродукцията между Финландия, Швеция и България, представяна на "София мийтингс", работят един от продуцентите на филма - Каарле Ахо, Константин Божанов и режисьорът Тонислав Христов; оператор е Орлин Руевски, продуценти са Ахо и Кай Нордберг, а зад продукцията стоят компаниите Making Movies, Cinenic Film и Soul Food. Световната премиера на "Добрият шофьор" беше преди два месеца, в програмата на 62-рия МФФ Солун 2022, непосредствено след това бе представен и на 32-рия МФФ в Котбус, а на 2, 3 и 4 февруари има прожекции в програмата на фестивала в Гьотеборг. 

"Изкуството да падаш" - реж. Орлин Милчев СНИМКИ "СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ"

Пълнометражният дебют на режисьора Орлин Милчев "Изкуството да падаш" бе представен в официалния конкурс "U18 Youth Film" на 32-рия МФФ в Котбус и в селекцията "Cinema of the World" на 21-вия МФФ в Дака; на 40-ия фестивал на българското игрално кино "Златна роза" бе удостоен с наградата за дебют в пълнометражното игрално кино. Историята проследява еволюцията на сдържаната, но чувствителна 17-годишна Бори, която живее само с грижовния си дядо и с артистичната си, но алкохолно зависима майка. Израснала без баща, Бори не се огъва пред униженията на момчетата. Започва да тренира джудо и постепенно осъзнава, че преди да се научи да побеждава другите, трябва да победи самата себе си. 

Сценарият на "Изкуството да падаш" е на Неда Филчева и Марин Дамянов, оператор е Емил Христов, а в ролите са Елена Замяркова, Александра Сърчаджиева, Ивайло Христов, Иван Бърнев, Валери Йорданов и др. Продуцент на филма е Павлина Желева (Геополи ООД), копродуценти са Доли медия студио, Трансформърс и Кинолайт. 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ