18 Ноември 2024понеделник13:50 ч.

Снимки АВТОРКАТА

Репортаж

Свети Георги празник с люлки праща...

Магията на българския фолклор събра за десета година малки и големи в град Левски

/ брой: 84

автор:Ина Михайлова

visibility 3849


"Свети Георги празник с люлки ни праща,
всеки ерген мома си да хваща,
па към мегдана, с китки в косите,
да се полюшнат, да са честити!
Люш-люш, за обич, за здраве, за сила,
люш-люш, за радост, за младост, закрила!
Ей, Георги - мома си Гергана люлее...
Дай, Боже, в гнездо им утре птиче да пее!"

За десети път град Левски бе домакин на красотата, ритмите, багрите и обичта към българските традиции. В тазгодишното юбилейно издание на Фолклорния фестивал "Гергьовски люлки" се изявиха над 100 състава с 800 участници. От ранни зори градът, окъпан и пречистен от животворния майски дъжд, грейна от шевиците по народните носии и затрептя от музиката и песните. Бижуто на града - Летният театър, се изпълни до краен предел, а участниците във фестивала се радваха на подкрепата и обичта на левчелии.
Домакините по традиция залюляха пъстрите гергьовски люлки и припомниха традициите на най-пролетния от всички пролетни празници. Кметът на общината Любка Александрова откри юбилейното издание на фестивала, като поздрави всички участници, жители и гости на града. Фолклорният фестивал, организиран от Община Левски и НЧ "Георги Парцалев-1901", се провежда под патронажа на кмета, припомни и водещият Александър Александров-Алекс.

Специалната награда на фестивала за автентична носия получи Камерният състав за банатски танци при НЧ "Петър Парчевич 1927" в с. Асеново, Община Никопол

Вече десет години най-висока професионална оценка за участниците във фолклорната надпревара дава авторитетно жури с председател проф. д-р Тодор Киров, декан на факултет "Музикален фолклор и хореография" при АМТИИ в Пловдив. За вестник ДУМА е привилегия от създаването на фестивала досега не само да подкрепя проявата, но и зам.-главният редактор Ина Михайлова да е зам.-председател на журито. Заедно с проф. д-р Галя Петрова-Киркова, катедра "Музикален фолклор", Калин Кирков - инструменталист, преподавател в катедра "Теория на изкуствата", и доц. д-р Стефан Йорданов, преподавател в катедра "Теория на изкуствата" от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, и тази година отличихме най-добрите сред най-добрите.
На сцената на Летния театър в Левски се изявиха фолклорни формации, танцови състави и клубове, народни оркестри, индивидуални изпълнители и инструменталисти с обработен и изворен фолклор от близо и далече, които представиха богатството на северняшките обичаи и традиции.
Журито отличи таланта и родолюбието на участниците с 45 златни, 36 сребърни и 18 бронзови медала. Имаше грамоти за всички, поощрителни награди и много специални отличия. За пореден път местният бизнес показа, че подкрепя не само културата и самодейността, но и мисията на кмета на град Левски Любка Александрова с възрожденски плам да пази традициите.

Кметът на Община Левски Любка Александрова (в средата) поздрави с представянето във фестивала най-малките участници от група "Ежко Бежко" при Детска градина "Локомотив"

Специалната награда на кмета на общината Любка Александрова получиха Детските танцови състави "Нашенчета" от ЦПРЛ-ЦРД в Плевен. Наградата на журито отиде при ТС "Надежда" от с. Козар Белене, община Левски. Уникално и впечатляващо с костюмите на участниците беше представянето за първи път във фестивала на Камерния състав за банатски танци при НЧ "Петър Парчевич 1927" в с. Асеново, община Никопол. Селото е населено с банатски българи, завърнали се от Винга в родните земи след Чипровското въстание. Носиите, с които излязоха участниците на сцената, бяха на повече от 150 години. "Тези носии не трябва да стоят в раклите, а да се показват, за да им се радват хората", заявиха танцьорите.
"Драго ми е да доставям удоволствие на публиката, затова и все още съм на сцената. Песента и музиката са дар от бога", сподели развълнуван 91-годишният Петър Райков от НЧ "Просвета 1931" от с. Новаковци, община Габрово, който получи плакет като най-възрастен участник във фестивала. Отличието за най-малък участник взе Ванеса Банчева от НЧ "Съзнание 1894" в с. Асеновци, Община Левски.
"Радвам се, че северняшката песен се съхранява и че участниците в този фестивал са на възраст от 6 до 90 години", не скри високата си оценка за фолклорната проява председателят на журито проф. д-р Тодор Киров.
В изпълнения с музика, песни, танци, багри и настроение град Левски домакините и гостите на града не пропуснаха в тези светли и празнични дни да подпомогнат още една благородна кауза - изграждането на скулптурна композиция "Земляците" в памет на Георги Парцалев, Григор Вачков и Дончо Цончев, оставили трайна следа в духовното пространство на левчелии. Доказателство, че местните пазят традициите е и одобреното финансиране за строителството на бъдещия музей на Георги Парцалев в града.
До нови срещи, левчелии! Догодина пак сме тук, където ни събира обичта към фолклорното богатство.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 0

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 0

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 0

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ