11 Юли 2024четвъртък21:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пак последни

/ брой: 116

автор:Велиана Христова

visibility 491

България се нарежда на 53-то място сред 64 страни по конкурентоспособност на икономиката си през 2021 г., се видя от традиционната класация на Годишника на световната конкурентоспособност на Института за развитие на управлението (Швейцария). Сред причините в доклада се сочат политическата нестабилност у нас, ограниченият достъп до електронно управление и правителствената неефективност, високите енергийни разходи на бизнеса, изоставащото качество на вузовското образование, ниските разходи за наука и развойна дейност, много ниското заплащане на специалистите в бизнеса. Пак сме на дъното на Европа и едва ли това вече учудва някого.

Нещо повече - според същата класация, миналата година сме били на 48-мо място, а през 2009 - на 38-мо. За 12 години - с 15 позиции надолу. И как няма? Кое беше европейско при управлението на ГЕРБ? Да започнем от Дянков, който поряза с 40% изоставащото и без това финансиране на науката у нас, а Плевнелиев искаше учените ни да си изкарват парите на улицата. То е ясно - като няма фундаментална наука, няма приложни разработки, като ги няма тях, няма и конкурентоспособност. 

Нататък. Високотехнологичните производства у нас са 1% от всичките, големите предприятия са малко - тези от социализма отдавна ги затриха и продадоха на скрап, нискоинтензивните на знания услуги са 68%. А по скоростта на износ на младо население към Европа и САЩ сме първи в света! До 2060 г. младите на 15-24 години ще намалеят с 41%, според прогнозите на Евростат! Е, кой да внедрява наука, та да сме конкурентоспособни? И как преобладаващите фирми от търговията и услугите да внедряват наука, че и да плащат добре на специалистите? Политиката на властта е тази, която затри България. Тя въведе порочния принцип образованието да следва бизнеса - това означава у нас да се обучават само автомонтьори и келнери. Обратното трябва да е - образованието да сочи пътя за развитие на бизнеса.

И какво - от 2007 г. имаме европари за конкурентоспособност, названията на програмите се сменят, ефектът все липсва. Само в периода 2014-2020 г., уж в иновации, потънаха 1,4 млрд. евро! Колкото повече пари - толкова по-ниски резултати. Факт. Тогава? Всичките ли са окрадени, но пък "усвоени"?

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ