19 Ноември 2024вторник10:59 ч.

Да ги стигнем гърците...

/ брой: 23

автор:Милена Николова

visibility 3001

Български медии реват, че гръцките фермери блокирали ГКПП-та по границата ни. Реват от сутрин до вечер. Но това не е първият протест на фермерите от южната ни съседка, на гръцки превозвачи и други браншови структури в близката ни държава. Почти не се споменава защо тези фермери са препречили пътя на нашенските камиони и туристи. А те го правят, защото не приемат повишаването на данъците и осигуровките и искат от държавата си пълно обезщетение за щетите от снежната стихия.
Вместо българинът да орерава в свой стил света, че, видиш ли, нашите фирми губят пари от спрени стоки и какво ли не, а нашенските граждани не могат да отидат спокойно до морето или планината в Гърция, може би е добре да се замислим откога у нас не е имало някаква стачка. За справка - в Белгия, столицата на ЕС, се случват поне два пъти годишно едноседмични стачки на всички синдикати. Блокира се цялата икономика, без стратегическите отрасли, ей-така, за да си знаят работодателите, че не може да правят каквото си поискат.
В България последната стачка, която беше оповестена скромно, бе преди години в едно ямболско предприятие. Там всички работници излязоха за час срещу чужда компания заради жестоката експлоатация, липсата на почивни дни и почти 20-часов работен ден при непроменена заплата. Може би е време българските синдикати да не говорят ведно с бизнеса, а да се замислят дали въобще ги има, за да отстояват интересите на хората. Защото събратята им из Европа работят и когато трябва - стачкуват. Там хората работят при нормиран работен ден, регламентирана почасова надница, както и отпуска. Произволът да не се плащат навреме заплатите в някои от държавите в ЕС води до поне 3-годишна ефективна присъда за неплащащия.
А как е у нас? Страната без стачки, в която бизнесът оревава всички медии колко губи. Държавата, в която не се гледа, че българинът работи ненормирано и незаплатено по 6 дни в седмицата и по поне 14 часа в денонощието. Но в тази страна стачки няма. По тази причина бизнесът, заедно с присъдружния му елит, си позволява нахално да нарича обезправения си работник мързелив и да му лепи прозвището "матр'ял". Така се живее в държава без синдикати, без стачки и обществена активност само в социалните мрежи. В другите държави, където хората стачкуват, никой не реве, че не може да отиде на работа. Защото знае, че тези, дето блокират пътищата, го правят заради цялото общество. За да има всеки човек права, а не само задължения.

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 1017

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 966

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 929

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 954

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 1017

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1756

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 997

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 1021

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 1002

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ