Харесайте доклада на комисията!
/ брой: 33
Последният доклад на Европейската комисия по механизма за наблюдение и проверка, публикуван вчера (http://bit.ly/xwna1F), беше сканиран с поглед само за броени секунди от западните журналисти в пресзалата на комисията. Те веднага забелязаха по-благоприятните текстове за Румъния и поставиха въпроса защо в България няма напредък и защо комисията е безсилна да направи каквото и да било, за да се размърдат властите в София.
Говорителят Марк Грей призна, че след изтичането на три години от членството вече няма законен инструмент като предпазната клауза, за да се "накаже" държавата, която не напредва.
Но целта никога не е било наказанието. Целта е комисията да помогне на една страна членка да повярва в справедливостта и правораздаването и да пребори престъпността и корупцията. Този доклад се води за "технически". По-важните доклади се публикуват през лятото. Но ето че и в техническия доклад комисията отправя политическо послание. Тя казва в прав текст, че след като безрезултатно е разчитала на работата на правителствата, сега възлага надежди на гражданското общество.
"В края на краищата начинът, по който гледаме на тези доклади, е да вникнем в това, което желаят гражданите на тези страни. Много често виждаме как най-мощният стимул за промени е в самите граждани", каза Марк Грей.
За постигането на по-добри резултати по дела за корупция по високите етажи и организирана престъпност комисията препоръча на България "да коригира пропуските в сътрудничество с международни експерти и гражданското общество", пише в доклада.
Ако комисията беше по-модерна, щеше да качи доклада във фейсбук. И щеше да е любопитно да видим кой ще го "хареса".
Мога само да гадая какви изказвания ще направи публично премиерът Борисов, но докладът няма как да му хареса. Той се различава от досегашите заради мястото, което отделя за изборните измами в България по време на президентските и местните избори през октомври м.г. И в предишния доклад беше споменавано само купуването на гласове, но "изборни измами" е всеобхватно понятие, включващо съучастничеството на държавните органи. Дали ГЕРБ се е облагодетелствал, не се казва, но става дума за изборни измами, допуснати при неговото управление.
Докладът няма да се хареса на главния прокурор Велчев. Присъстващите в залата журналисти разпитахме специално дошлите експерти от комисията за подробности около споменатите изборни измами. Обясниха ни, че макар и комисията да не се занимава с наблюдението на избори, не може при петстотин подадени сигнала прокуратурата да не заведе нито едно дело.
Докладът няма как да се хареса на силовия министър Цветанов, защото колкото и да са дипломатични изразите, комисията призовава за "повече професионализъм" при полицейските акции. Също така Брюксел не изглежда никак удовлетворен и от козметичните промени на практиката да се правят дарения в полза на полицията.
Докладът няма да се хареса и на политическата класа като цяло. Доверието във Висшия съдебен съвет като институция бе поставено под въпрос, пише комисията, позовавайки се на срамния вот в Народното събрание през декември м.г., когато 10 от 11-те члена на Инспектората към ВСС бяха подменени с огромно мнозинство от депутатските гласове. Това беше резултат на политически пазарлък между всички политически групи, а не на професионална основа.
За Румъния докладът е по-мек, но там пък няма кой да му се зарадва. В северната ни съседка се правят опити за формиране на правителство, увеличава се и натискът за оставка на президента Бъсеску. На хората не им е до фейсбук, те са по площадите.
В Холандия сигурно докладът ще се хареса на правителството, защото то беше поставило като условие да има два поредни положителни доклада, за да вдигне ветото си за членството на България и Румъния в Шенген. Докладът за България със сигурност не е положителен. Но дори и Румъния да затвърди напредъка си през лятото, пак няма да влезе в Шенген. За нея механизмът за наблюдение може да отпадне, но влизането на България и Румъния в Шенген засега върви в пакет.
Може ли обикновен гражданин да кликне "харесвам" за един доклад на комисията? Такъв текст трудно се чете, написан е на ужасния брюкселски жаргон. Но след посланието, което беше отправено до българското общество, не е лошо масово да качим доклада във фейсбук и да видим какво ще се получи. Аз лично харесвам доклада.