18 Октомври 2024петък10:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Световното потребление на въглища поставя нов рекорд

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 7209

Глобалното използване на въглища достигна рекордно високо ниво през 2023 г., тъй като търсенето в нововъзникващите и развиващите се икономики остава силно. Това става ясно от последния доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Търсенето на въглища нарасна с 1,4% през 2023 г., надхвърляйки 8,5 млрд. метрични тона за първи път, тъй като се очаква използването им в Индия да нарасне с 8%, а това в Китай - с 5%, поради нарастващата нужда от електроенергия и слабото производство от вецове.
В ЕС и САЩ обаче използването на въглища намалява с около 20% през 2023 г., се казва в доклада, цитиран от "Ройтерс".
На глобално ниво използването на въглища не се очаква да намалее до 2026 г., когато значителното разширяване на възобновяемия капацитет трябва да помогне за по-ниско използване с 2,3% в сравнение с нивата от 2023 г., дори при отсъствие или по-силни политики за чиста енергия.
Очаква се Китай да представлява повече от половината от глобалната експанзия на възобновяемите енергийни източници през следващите три години, което ще доведе до спад на търсенето на въглища в страната през 2024 г. и оставане на плато до 2026 г., казват от МАЕ. Половината от потреблението на въглища в света идва от Китай, така че перспективите за въглищата ще бъдат значително повлияни през следващите години от скоростта на внедряване на чиста енергия, метеорологичните условия и структурните промени в китайската икономика.
Тази година се очаква Китай, Индия и Югоизточна Азия да отговорят на три четвърти от световното потребление на въглища спрямо една четвърт през 1990 г., като потреблението в Югоизточна Азия се очаква да засенчи САЩ и ЕС през 2023 г., се казва в доклада. До 2026 г. Индия и Югоизточна Азия са единствените региони, в които се очаква потреблението на въглища да нарасне значително.

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1137

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 945

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 1921

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 1367

/ брой: 198

В програмата ни е залегнала идеята за повече справедливост

автор:Таня Глухчева

visibility 1259

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 1302

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 1411

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ