Традиции
Царица череша събра българите в Кюстендил
Овощната градина на България пак отвори врати за производители и гости, напук на времето и нерешените проблеми
/ брой: 120
Нора Стоичкова
Всяка година овощната градина на България с център Кюстендил отваря врати, за да посрещне своите гости с най-вкусните череши на континента
Тази година "Празникът на черешата" в Кюстендил започна с Кулинарно изложение, надяждане с череши, детска анимация и концертна програма, с участието на Михаела Маринова и ТИНО. Десетки кулинари представиха своите ястия и специалитети в надпреварата "Череши в кухнята", чиито гост водещ беше Драгомир Драганов.
По традиция над 40 артистично аранжирани щанда пресъздават "черешовото" творчество на кюстендилските производители.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова, заедно с председателя на организацията на партията в Кюстендил Бойко Клечков и множество местни социалисти посетиха различни щандове и опитаха от вкусните череши.
Общинският съвет на БСП също се представи със свой щанд, на който освен плодовете, гостите опитаха и легендарното сладко от бели череши.
За настроението на гостите на празника се погрижиха професионалният духов оркестър на Община Кюстендил, Националното училище за танцово изкуство, София и най-изявените фолклорни изпълнители от града. Събитията в съботния ден завършиха с концерт на "ЛегендитЕ".
Неделният ден както винаги бе посветен на най-малките гости на празника. National Geographic Kids гостува в Кюстендил с Клуб "Малки откриватели", занимателни игри с череши и детска анимация ще съпътстват събитията, а "черешката на тортата" ще бъде демонстрацята и дегустация на сладко от череши.
Събитието се организира ежегодно от 2008 година насам, а партньор на Община Кюстендил е Институтът по земеделие в града.
Емануела Дюлгерова-Миланова – старши специалист Отдел “Култура и духовно развитие” в Община "Кюстендил" разказа пред БНР, че традицията за настоящия празник датира от 1896 г., когато е учредено и Първото национално овощарско изложение в страната. Животът на местното население е бил изключително обвързан със земеделието, а през годините са се устройвали различни тържества и конкурси.
"Институтът по земеделие има огромна роля в това. Във всички години преди това той активно работи за разработване и популяризиране на различни сортове овощни дръвчета, като се съсредоточава върху работата изключително с черешовия плод", отбеляза Дюлгерова-Миланова.
"Тук има много големи температурни амплитуди, самият климат е подходящ за отглеждането на овощните дървета и точно затова те добиват една изключителна сладост", допълни тя.
Институтът по земеделие - Кюстендил представи над 100 сорта череши, за които неуморимо разказваха представителите му на щанда.
Производителите разказваха и за проблемите пред производителите. Тази година освен продължителното пролетно застудяване, което отложи узряването на плода с две седмици, се присъединиха и нерешените от десетилетие проблеми с липсата на берачи и дърга верига от прекупвачи, които оскъпяват черешата минимум два пъти, докато отиде до пазарите в страната.
"Проблемите са ясни и ако има политическа воля, ще се намерят средства за тяхното решение, подчерта пред ДУМА Корнелия Нинова.