Скандали и цирк в парламента заради Истанбулската конвенция
Истанбулската конвенция отново вкара депутатите в остри спорове, размяна на обвинения, обиди и декларации кой е по-голям защитник на демокрацията. Повече от час и половина народните избраници спориха дали като точка в дневния ред да влезе проекта за решение на БСП за Референдум по Истанбулската конвенция. От дебат конкретно по текстовете в спорния документ, спорът се обърна към това дали изобщо трябва да има референдуми и дали трябва да се допитваме до народа по знакови теми. От ДПС скочиха срещу левицата и я обвиниха, че действа популистки и че използва общественото допитваме за политически дивиденти. Да се пита народа са всичко, било опасно и безотговорно. Така се принизявала ролята на депутатите и Народното събрание. Депутатите от ДПС се разлютиха сериозно след реплика на Драгомир Стойнев, че напоследък тезите на движението често се доближават до тезите на ГЕРБ. Той попита дали това не е свързано с финанансови ресурси, насочвани към точно определени общини в страната, където са най-много избирателите на ДПС.
От ГЕРБ се опитаха да обяснят, че няма как изобщо да се гласува проекта за решение, защото не е преминал през ресорните комисии.
Преди това, при представянето на проекта, лидерът на БСП Корнелия Нинова още веднъж цитира членове от Конвенцията, в които се говори за лица, чийто физически пол не отговаря на този, който сами са си избрали като социална роля. Тя обърна внимание на текстове в документа, които ни задължават да прокараме подобни тези в образователния процес. Става въпрос за ценности - национални и човешки - ние пазим тях и децата си, категорична бе Корнелия Нинова. Тя припомни, че социалистите от началото на година са внесли два законопроекта, касаещи борбата с насилието над жени и деца. Тези проекти обаче не са придвижени до комисии, още по-малко до пленарна зала. Нинова попита мнозинството защо не бързат с приемането на реални мерки срещу домашното насилие, но бързат с ратификацията на Истанбулската конвенция. Основната теза на БСП е, че в обществото е нужен дебат по темата, а не на тъмно и на бързо документът да бъде приет.
Данаил Кирилов от ГЕРБ изтече дълги цитати от правилника на НС, според които опозицията може да предлага в дневния ред на депутатите единствено проекти на закони. А от БСП предлагали проект за решение, който дори не е гледан на правна комисия. Стана ясно обаче, че самият Кирилов не е допуснал документа на левицата до ресорната комисия, на която е председател.
ГЕРБ се опряха и на тезата, че сега чакат становището на Конституционния съд дали конвенцията противоречи на Конституцията. Според Нинова мнозинството няма да се посвени да редактира основния закон на държавата, ако от КС обявяват документа за противоконституционен.
Депутатите от БСП твърдо застанаха зад тезата, че при тема, която създаде много силен отклик сред обществото и предизвика критиките на Светия Синод, учените и президента, трябва да бъде поставена на широк обществен дебат. От мнозинството отговориха, че правителството днес оттегля Конвенцията от Народното събрание и ще чака решението на КС.
Докато течеше дебата в пленарна зала, от МС дойде новината, че кабинетът е приел да оттегли Истанбулската конвенция от всички процедури, засягащи ратификацията й.
Цветан Цветанов обвърза конвенцията с европейски ценности и дори с присъствието ни в НАТО. После благодари на колегите си от ДПС и от ВОЛЯ, че имали много "последователна позиция" по темата за "евроатлантическата ни ориентация".
Цветанов се опита да заклейми днешния протест срещу сделката с ЧЕЗ отново като манипулация на опозицията.
Дебатът премина в лични нападки, реплики и дуплики, тупане по банките и лични обяснения. Председателят Цвета Караянчева трудно овладяваше залата и няколко пъти се обърка на кого да даде думата, за да не си навлече гнева на някои от депутатите.