Образование
Ще отпаднат ли "малките матури" след 4-и и 10-ти клас
Да се отделят почивни дни и официални празници от ваканциите, за да няма недоразумения, настоява синдикат
/ брой: 163
Недоволство от страна на учители и родители доведе до искането на отмяна на Националното външно оценяване или т.нар. малки матури след 4-ти и 10-и клас. Причината според тях е, че резултатите от изпитите са без значение за кандидатстването, а в същото време внасят излишен стрес за учениците. МОН обаче не подкрепя идеята. То смята, че тези изпити са важни именно заради това, че са външно оценяване - показват безпристрастно нивото на усвоени знания и по този начин се прави оценка на учебните планове и анализ къде се затрудняват учениците. Някои директори на училища подкрепят тази позиция.
Учителски синдикати обаче са против, заради административната тежест и излишното натоварване на децата. Родители виждат изпитите като ненужен стрес за цялото семейство, който не води до подобряване на образователната система.
За външните оценявания в четвърти и в десети клас не са предвидени неучебни дни, но организацията им са огромно предизвикателство, като резултатите от тях са лишени от педагогическа логика, се казва в позиция на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Оттам предлагат двете външни оценявания след четвърти и след десети клас да отпаднат. Според синдиката резултатите от тях са лишени от педагогическа логика.
Синдикатът е направил анализ и на предлаганото учебно време за учебната 2024/2025 година. Началото на учебната година е на 15 септември и това е традицията от векове, се казва в позицията за учебното време и ваканциите. В нея се съобщава, че "на отраслов съвет социалните партньори се договориха, като се обявява ваканция, да се отделят почивни дни и официални празници, за да няма недоразумения. Това не е видно в предложението от МОН. Така наречената есенна ваканция е от един ден, но незнайно защо са калкулирани и два почивни дни и е обявена 3-дневна ваканция.
По подобен начин са изчислени коледната и пролетната ваканция. При коледната ваканция има пет учебни дни, а са обявени 13, а при пролетната при четири учебни - са обявили десет дни. Тук прозира едно желание на МОН - "да покажем, че имаме много дни учебно време, което би могло да повиши качеството на българското образование".
Синдикат "Образование" анализира и учебното време в Европейския съюз и се оказва, че учебното време в дни на българските ученици е малко над средното. Но дали, ако увеличаваме непрекъснато учебното време, ще повишим качеството на образованието - тук отговорът е отрицателен, заявяват от учителския синдикат с председател д-р Юлиян Петров.
В позицията се посочва, че "в така предложеното учебно време, ваканциите са символични, но тук прозира една зависимост от желанието на родителите, да няма много ваканции през работни дни. Това е защото българските родителите не искат да приемат образованието като упорит труд на учениците, а си го представят като социална услуга".
Другият извод, който се налага е, че не са отразени глобалните климатични промени и българските ученици, и учители осъществяват учебен процес през месец юни в нечовешки условия при 40 градусови температури, отбелязват от синдиката.
Преди месец от пресцентъра на МОН съобщиха, че се предлагат две по-дълги ваканции през новата учебна година в графика на учебното време. Той бе публикуван за обществено обсъждане в сайта на министерството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни.
В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски. Съгласно зададеното по Закона за предучилищното и училищното образование начало на учебното време, графикът позволява по-дълга зимна ваканция от 13 дни (24.12.2024 г. - 05.01.2025 г. включително) за сметка на три дни почивка в началото на ноември (01.11. 2024 г. - 03.11.2024 г.) и един (04.02.2025 г.) между двата учебни срока.
Следваща ваканция от десет последователни неучебни дни ще могат да ползват учениците от първи до 11-и клас в периода 12 април - 21 април, включително, а дванайсетокласниците ще имат пет дни почивка - от 17 април до 21 април, включително.
В предложения проект на график на учебното време всяка една от ваканциите включва неучебни и почивни дни, доколкото ваканцията следва да се определя в цялост, а не като отделни дати между, преди и след почивни дни.
Припомня се също, че с промяна в Наредбата за приобщаващо образование МОН даде възможност на учениците да ползват до 15 дни отсъствия от училище по семейни причини, които освен при здравословен проблем могат да се вземат и при неотложни пътувания.
По традиция неучебни ще са дните, в които ще се състоят държавните зрелостни изпити и националните външни оценявания за седми клас. Матурата по български език и литература се предвижда да бъде на 20 май, а тази по профилиращ предмет или професия - на 22 май.
МОН предлага също изпитите от националното външно оценяване в седми клас да са на 18 юни (български език и литература) и 20 юни (математика). Както и досега учебни ще са дните, в които се провежда национално външно оценяване в десети и четвърти клас. За десетокласниците изпитите по български език и математика са съответно на 13 и 16 юни, а за четвъртокласниците на 29 и 30 май.
Колко струва подготовката
на ученик в Германия и Англия
Въпреки, че до новата учебна година ни делят няколко седмици, вълненията и подготовката за нея скоро започват. В Германия обаче, в някои провинции, първият учебен ден се състоя през изминалата седмица. Кореспондентката на NOVA Натали Пашева изпрати сина си Теодор в първи клас.
Според германците раница за училище трябва да се купи възможно по-отдавна, защото иначе ще бъдат изкупени и изборът намалява. Подобно на България и в Германия препоръките са при избора да се има предвид раницата да е с ергономичен и подсилен гръб. Цените в магазина варират между 250 и 300 евро, но трябва да се има предвид, че в цената е включена гаранция, както и торбичка за екип за часовете по физическо, плат, пазещ раницата при дъжд, несесери и светлооразителен плат.
Раницата, която Натали избира, струва 269 евро, като обикновено децата носят една и съща раница до четвърти клас, преди да започнат със следващия етап от училищното си образование.
След като най-скъпият аксесоар е купен, няколко седмици преди старта на новата учебна година, се купуват буквара, който струва 25 евро, тетрадката по математика с цена 10 евро, а останалите материали струват около 70 евро.
В Германия има и нещо много важно, което всеки първокласник носи на първия си учебен ден. Фуния с подаръци, в която всеки родител сам решава какво да сложи. Цените варират от 10 евро като е възможно да достигнат и до 50 евро. Така общо след инвестирани около 390 евро, Натали и синът й са готови за новата учебна година.
В Англия голямото пазаруване за учебната година вече е в ход и проучване показа, че родителите ще похарчат около 100 паунда, за да подготвят детето си за връщане в клас.
Новата учебна година ще започне в началото на септември. Магазините и дори супермаркетите са пълни с всевъзможни дрехи и учебни пособия. На места те се продават с големи намаления от 50-70%.
Всъщност родителите са доста облекчени. Единственото задължение, което имат, е да купят ученическа униформа, спортен екип и обувки за детето си. Всичко останало то получава безплатно от учебното заведение.
Интересно е, че децата в началния етап от образованието си до 12-годишна възраст нямат и учебници. Те учат от това, което учителят им преподава в клас и от книги, които вземат от училищната библиотека. Тетрадките, на които пишат, също се получават от училището. Те стоят в класната стая през годината, което обезсмисля и купуването на скъпа, ученическа чанта.
Така че разходите не са големи. Проучване показа, че родителите ще похарчат около 102 паунда за подготовка на детето си за учебната година или 235 лева. Дори хората, които са на минимална заплата, спокойно могат да изкарат тези пари за ден и половина работа. Но заради икономическата криза все повече семейства трудно събират тези пари. Затова общинските съвети и неправителствени организации правят базари за униформи втора ръка и подпомагат по различен начин по-бедните семейства.
Нова тв, със съкращения