12 Септември 2024четвъртък14:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Зам.-министър Иван Кръстев:

Ше има нов вариант на ОП "Наука и образование" до края на септември

/ брой: 212

автор:Велиана Христова

visibility 1373

Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" ще има. И ще я има, защото е логично тя като инструмент за реализиране на политикате на МОН да бъде управлявана от това министерство. Колкото до преговорите с ЕК, все още нито едно ведомство, отговорно за оперативна програма в периода до 2020 г., не е стартирало официален процес на преговори, това ще стане на по-късен етап. Всекидневно сме в контакт с колегите от Европейската комисия.
Нашата програма е малко по-специфична - тя ще бъде финансирана от два фонда, от Европейския фонд за регионално развитие и от Европейския социален фонд. Което ще рече, че паралелно водим разговори с две генерални дирекции. С колегите от генералната дирекция за социална заетост имаме общо разбиране за обхвата, разделите на програмата, за нейната обвързаност със съществуващи и предстоящи стратегически документи в сферата на образованието, както и по отношение на мерките, които залагат съответно МОН и МТСП. В рамките на ОП "Човешки ресурси" са предвидени мерки за стажантските програми. С МРРБ имаме разработен комплекс от мерки за подобряването на държавната и общинската инфраструктура.
До края на месец септември ще имаме нов ревизиран вариант на ОП за наука и образование, който ще представим на тематичната група и на широката общественст за обсъждане. Надявам се в началото на октомври да започне консултирането на програмата с колегите от ЕК.
Конкретни средства за оперативната програма до края на месец юли никъде и от никого не са определяни, освен от бившето МОМН с някакъв план в сайта му. Към момента продължават преговорите по споразумението за партньорство. Нашата цел в момента е не да коментираме разпределението на средствата, а да направим така, че в съдържанието на програмата да бъдат описани реалните потребности на науката и образованието. А на базата на тези потребности ще е финансирането, което имаме готовност да допълним и с други източници - програма "Хоризонт 2020", програма "Еразъм+", бюджета на МОН, вкл. фонд "Научни изследвания" за следващите години. Ние работим в пакет. Ние най-добре можем да синхронизираме оперативната програма с другите финансови инструменти.   
 
 
За 3 месеца от юни ударно са усвоени пари от ЕС, занемарени от ГЕРБ:


- Общо 100 млн. лв. са усвоени (ръст 35% спрямо целия период 2007-2013 г.);
- Ръст 50% на ратифицираните от ЕС пари;
- Над 830 000 ученици от 2000 училища, участвали в извънкласни практики, финансирани с европари;
- Над 98 000 студенти, получили стипендии и други финансови стимули;
- Наод 44 000 ученици, включени в професионални практики;
- Над 3000 докторанти са получили подпомагане за своето научно развитие;
- До края на ноември МОН трябва да ратифицира още 119 млн. лв. 
 

БСП не се хвана в капана на Борисов

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 174

Общините скочиха срещу такса смет, отлагат реформата с 1 година

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 174

Румен Радев ще посети Виетнам до края на годината

автор:Таня Глухчева

visibility 85

/ брой: 174

Съюзът на юристите призова за повече качествени прависти в НС

автор:Дума

visibility 101

/ брой: 174

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 84

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 171

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 160

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 116

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ