19 Ноември 2024вторник03:34 ч.

ОССЕ:

Референдумът в Киргизстан беше честен

/ брой: 146

автор:Дума

visibility 2141

Киргизстан създаде условия за мирен и в общи линии прозрачен конституционен референдум, но са необходими подобрения преди парламентарните избори, съобщи Бюрото за демократични институции и човешки права на ОССЕ.
Според службата високото участие на референдума в неделя показва издръжливостта на киргизките граждани и желанието им да определят бъдещето си след етническото насилие този месец, отнело живота на стотици хора. "Гражданите на Киргизстан масово гласуваха на изборите за ново, демократично и мирно бъдеще на страната им", заяви Борис Фрлек, ръководител на мисията от наблюдатели. "Сега от всички политически сили зависи да работят заедно за подобряване на избирателната рамка преди предстоящите парламентарни избори и за изграждане на демократично общество, основано на спазването на човешките права и върховенството на закона", допълни той.
Киргизстан гласува за създаването на първата парламентарна демокрация в Централна Азия, район, който се управлява предимно от авторитарни президенти. Около 90% от участниците в референдума подкрепиха промените в конституцията, съобщи Централната избирателна комисия.
Редица опозиционни лидери изразиха съмнения относно данните, публикувани от комисията. "Силно се съмнявам, че данните на избирателната комисия отговорят на реалността, като се има предвид, че наблюдатели на нашата партия на място дават противоположни информации", заяви Адахан Мадумаров, лидер на партията "Бутун Киргизстан", близка до сваления президент Курманбек Бакиев.
Междувременно руският президент Дмитрий Медведев предупреди, че Киргизстан може да се разпадне и че има вероятност референдумът, насочен към установяване на парламентарна демокрация, да позволи на екстремисти да завземат властта в бившата съветска република, съобщи Ройтерс. По думите на Медведев Киргизстан трябва сам да избере своята политическа система. Той обаче заяви, че в момента страната е изправена пред няколко сценария, включително най-лошия - разпадане на държавата. "За да предотврати подобен сценарий, той се нуждае от силна и добре организирана власт", подчерта той.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ