Позорна статистика
/ брой: 95
България е страната с най-ниска продължителност на живот, най-висока смъртност, най-много болни, най-много доплащащи за здраве, най-много бедни, най-ниски пенсии...
От 1 януари т.г. минималното месечно възнаграждение в Европа е от 477 евро в България до 2571 евро в Люксембург. Минималната заплата в Сърбия, Румъния, Северна Македония, Черна гора е по-висока от българската. Утеха е, че в Албания е по-ниска. Поне според Евростат.
На родните управляващи някак не им пука за срамната статистика, вторачени в законови и конституционни промени, гарантиращи им повече власт и пари, скачайки от избори в избори в преследване на споменатите цели.
А родните работодатели очевидно още са в ерата на началното натрупване на капитала. Вторачени в собствената печалба, забравят не само за достойното възнаграждаване на труда, но и за безопасните и здравословни условия на труд, за трудовите правоотношения и други неща, присъщи на цивилизования пазар на труда. Нашенският работодател казва, че няма пари за заплати, че за трудовата злополука е виновен работникът (освен ако не е загинал!), заплашва, че ако се вдигне минималната заплата, щяла била да скочи и безработицата. Чужди са му понятия като учене през целия живот или повишаване на квалификацията. Срамно е при 163 635 безработни бизнесът да рони сълзи, че липсва работна ръка и трябва да бъде "внесена" от трети страни. Тъй де, кой европеец ще дойде да работи за чисти има-няма 412 евро на месец?
Догодина минималната заплата трябва да е поне 1080 лв., казват синдикатите. Дори и така, навярно България пак ще е на опашката в ЕС. Още по-срамно ще бъде, ако навреме не бъде транспонирана Европейската директива за колективния трудов договор.
Сега е предизборно време и ще се наслушаме на вълнуващи обещания. Но май е по-добре да си спомним с чии усилия се въведе устойчив механизъм за повишение на минималната заплата, с чии усилия през 2022 г. се увеличиха пенсиите, с чии усилия учебниците станаха безплатни. Отговорът е ясен и точен - БСП.