19 Ноември 2024вторник01:11 ч.

Опасна грешка

/ брой: 146

автор:Мая Йовановска

visibility 1529

Мая ЙОВАНОВСКА


Преди няколко години в интервю шефката на Държавната служба на Чехия за ядрена безопасност Дана Драбова признава, че тогавашният опит за смяна на горивото за атомната им централа "Темелин" е предизвикал проблеми.

От февруари насам обстановката, особено в Европа, много се промени и всяка втора дума на политиците е диверсификация. ЕС дори реши, че ще си намаляваме потреблението на газ с 15%, за да се "спасим" от руското синьо гориво. Нещо, което е пагубно за родната икономика и за България. 

През 2019 г., по повод посещението на бившия премиер Бойко Борисов в САЩ и поетия от него ангажимент за експедитивно лицензиране и използване на американско ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", един от известните ни енергийни експерти възкликна: САЩ продължават да натрапват ядреното си гориво. Тогава той изрази притеснения от технологична и икономическа гледна точка.

По повод дъвката "диверсификация" трябва да отбележим, че и у нас в последните месеци се натъртва нуждата от такава заради ефектите от войната в Украйна. Впрочем, договорът за проекта за внедряване на алтернативен тип ядрено гориво за пети блок на ядрената ни централа е подписан в началото на 2021 г. именно от правителството на Борисов. 

Настоящият премиер Кирил Петков, който изкъсо държи енергийната политика на държавата, буквално в последните дни от мандата си хукна на среща с американците, за да разбере защо се бави проектът. На срещата е поет ангажимент "в кратки срокове техническите проблеми в проекта да бъдат изчистени". Неотдавна най-безцеремонно министърът на енергетиката Александър Николов обяви, че през 2024 г. един от реакторите в "Козлодуй" няма да работи с руско ядрено гориво.

Със закъснение стана известно, че преди около две седмици на заседание на МС е взето решение да се възложи на министъра на енергетиката да извърши действия за диверсификация на доставките на свежо гориво с оглед сигурността на електроснабдяването. Целта е от лятото на 2024 г. пети блок да работи с американско гориво. Решението обаче е взето без гласовете на министрите от БСП, които са били против и са поискали отхвърляне на тази точка.

Как да постъпим трябва да кажат експертите, макар в наши дни да не е никак лесно да бъдат отсети качествените и отговорните сред тях. Все пак, безспорни авторитети има.

Преди влизането ни в ЕС, под външен натиск, беше извършено национално предателство и бяха спрени поетапно малките реактори в АЕЦ "Козлодуй", които работеха перфектно. Освен това вече беше изплатена инвестицията и цената на тока от тях беше ниска. Дано се намерят умни и отговорни хора и не бъде извършена поредната грешка. Опасна при това.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ