04 Ноември 2024понеделник19:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Не спестява ли Европа за сметка на бедните?

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 2017

Филип Файгъл
DIE ZEIT

Някои страни от Евросъюза вече намалиха средствата, които отпускат за помощи за развитие, като част от усилията да се справят с дълговете си. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупреди, че в Европа се надига вълна от "национализъм, дължащ се на страха".
Екхард Дойчер, председател на комисията за развитие на ОИСР, наблюдава с тревога мерките за съкращаване на бюджетните разходи, които правителствата в цяла Европа въвеждат с цел да се справят с огромните дългове, натрупани в борбата с икономическата криза. Дойчер се опасява, че заради натоварените си бюджети страните ще спестяват пари там, където гражданите им биха усетили най-слабо - при помощите за развитие. Експертът установява, че в Европа се надигане вълна от "национализъм, дължащ се на страха". Въпросът как Европа ще успее да спазва задълженията си става все по-неудобен.
Вече са налице първите сигнали, че усилията, които Старият континент полага за намаляване на разходите, ще засегнат и потока на помощите за бедните страни в света. През идните две години Испания ще намали помощите си за развитие с 600 милиона евро. Още миналата година Австрия съкрати с почти една трета средствата, които отпуска за борба с бедността. Идната година Франция ще ограничи помощите за развитие с 60 милиона евро, изчислява британската лобистка организация "One". В други страни правителствата сега разработват планове как да намалят дефицита по държавния си бюджет.
Някои страни вече намалиха вноските си.
Преди пет години страните членки на ОИСР се задължиха да увеличат вноските си за помощи за развитие. До 2010 година делът на всяка страна трябваше да нарасне до 0,51% от брутния й вътрешен продукт (БВП), а до 2015 година - до 0,7% от БВП. Сега обаче се установява, че европейците не са изпълнили първата междинна цел - вноските на всички европейски страни се равняват приблизително на 0,42% от БВП или общо 49 милиарда евро.
Най-голям е делът на Германия, който се равнява на 9 милиарда евро. В края на годината правителството в Берлин ще намали дела си до 0,4% от БВП, нарушавайки поетото обещание.
Франция също няма да изпълни целта.
На фона на тази тенденция хуманитарните организации внимателно проследиха дебатите за съкращаване на бюджетните разходи в Берлин, които бяха проведени през последните дни. Германското правителството иска да избегне големи съкращения, за да не се представи в твърде лоша светлина при срещата на високо равнище на групата Г-20 през ноември в Сеул. Там страните с най-силно развита икономика в света ще се консултират за мерките, които трябва да бъдат взети за борба с бедността в света. При срещата на страните от Г-8 в Канада през юни за първи път открито ще бъде оценено кои цели на развитието могат да бъдат постигнати и кои - не. При тези обсъждания Германия ще бъде в по-лошо положение от САЩ или Великобритания.
Организациите, предоставящи помощи за развитие, подчертават, че е твърде недостатъчно само да се изразява съжаление за блокираните парични потоци към бедните страни. Един поглед върху парите, отделяни за помощи, само изостря проблема със земеделските субсидии и котрола върху миграцията, с които богатите страни ограждат собствените си пазари.
Според Дойчер нарушеното обещание ще има фатални последици. "С нарушаването на обещанията ще се срине доверието в европейските правителства", отбелязва той. В същото време експертът предупреждава, че не бива да се подценяват дългосрочните проблеми, които възникват в индустриално развитите страни.
Развиващите се страни пък, които сега са засегнати от недостига на храни, от петролната криза и климатичните промени, страдат от икономическата криза много повече от богатите страни.
Заради кризата милиони хора отново изпадат в бедност. "Последиците от политиката "на парче", която богатите страни сега водят, рано или късно ще ни застигнат. И това няма да стане след много десетилетия, а може би само след няколко години", твърди експертът.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ