Москва и Берлин подписаха сделки за милиарди
Руският президент предложи на германски компании да модернизират икономиката на страната
/ брой: 161
Германският канцлер Ангела Меркел и руският президент Дмитрий Медведев се срещнаха в руския град Екатеринбург като част от 12-ия кръг от консултациите между двете държави на високо равнище, предодоха световните агенции. Двамата държавни глави проведоха двустранни преговори и наблюдаваха подписването на десетина сделки между руски и германски компании на стойност милиарди долари, отбелязва Асошиейтед прес.
Германският технологичен гигант "Сименс" сключи договор с Руските държавни железници за 2,2 млрд. евро за доставката на над 200 регионални влака за Русия. "Сименс" обяви също така създаването на смесено предприятие с двама руски партньори - "Ростехнологии" и "РусХидро" - за производство на вятърни турбини като част от опитите на Русия да диверсифицира енергийния си сектор и да намали зависимостта си от петрола и газа. Съвместното производство ще бъде разгърнато върху основата на завода "Химпром" във Волгоград, съобщи ръководителят на "Ростехнологии" Сергей Чемезов, цитиран от ИТАР-ТАСС. "Планира се производството да започне още идната година", отбеляза Чемезов, допълвайки, че партньорите ще държат по 33 процента от новата компания. Германската банка Ка Еф Ве (KfW) ще предостави кредит от 100 млн. евро на руски регионални банки по програми за подкрепа на малкия и средния бизнес, съобщи пред медиите Владимир Дмитриев, ръководител на Банката за развитие на външноикономическата дейност (Внешекономбанк).
Обемът на стокообмена между Русия и Германия вече се е възстановил след кризата, посочи Медведев на съвместна пресконференция с Ангела Меркел. "От предишния кръг руско-германски преговори на високо равнище, който се проведе в Мюнхен, вече са минали над 12 месеца, през които са настъпили множество промени", отбеляза президентът. Той посочи, че практически стокооборотът между двете страни е нараснал с над 50%, което е ясен сигнал, че "двустранните отношения се развиват по всички направления" и изрази надежда, че германските партньори ще участват активно в технологичния проект "Сколково". Руският лидер апелира за по-близки отношения със западния свят и обяви, че търговията с ЕС и САЩ може да помогне на плановете му да реорганизира слабия икономически модел на Русия. "Разчитаме на германските инвестиции, които да вземат участие в модернизацията на компаниите", заяви Медведев пред германския канцлер. Според руските митнически служби най-големите търговски партньори на Москва за изминалата година са били Германия, Холандия и Китай.
Германия е отворена страна и "приветстваме с добре дошли руските инвестиции", каза Меркел. "Би било добре възможно най-скоро да се появят проекти, определящи насоките на развитие", допълни канцлерът. "Между Русия и Германия има проблемни области, но ние добре се разбираме помежду си", обобщи Ангела Меркел.
Двамата лидери приветстваха идеята за създаване на руско-германски учебник по история. Ангела Меркел посочи, че съвместното писане на история е "равнище, на което вече не съществуват предразсъдъци и препятствия по пътя на взаимното опознаване". От своя страна Медведев допълни, че е много важен духовният диалог. "И в руското, и в германското общество съществуват нравствени ценности, основани на християнските корени. И, разбира се, това и занапред ще ни обединява, като ни помага за решаването на най-различни въпроси от съвременния живот".